Самоуправляващите се автомобили са по-безопасни от управляваните от хора, освен в тези случаи (ВИДЕО)
Ето какво сочат нови проучвания
Илон Мъск е сред експертите, които настояват да спре обучението на AI
Ключови фигури в областта на изкуствения интелект искат обучаването на мощни AI системи да бъде спряно поради опасения от заплаха за човечеството. Те са подписали отворено писмо, предупреждаващо за потенциални рискове и казват, че надпреварата за разработване на AI системи е извън контрол.
Илон Мъск е сред онези, които искат обучението на изкуствен интелект над определен капацитет да бъде спряно за поне шест месеца.
Съоснователят на Apple Стив Возняк и някои изследователи от DeepMind също са подписали писмото, съобщава BBC.
OpenAI, компанията зад ChatGPT, наскоро пусна GPT-4 - най-съвременна технология, която впечатли наблюдателите със способността си да изпълнява задачи като отговаряне на въпроси за обекти в изображения.
Писмото, от Института за бъдещето на живота и подписано от експертите, иска развитието да бъде спряно временно на това ниво, предупреждавайки за рисковете, които могат да представляват бъдещите по-напреднали системи.
„Трябва ли да развием нечовешки умове, които в крайна сметка биха могли да ни надминат числено, да ни надхитрят и да ни заменят?, пише още в писмото.
Собственикът на Twitter и главен изпълнителен директор на автомобилната компания Tesla, е посочен като външен съветник на организацията.
Усъвършенстваните AI трябва да се разработват внимателно, се казва в писмото, но вместо това, „последните месеци видяхме, че лабораториите за AI са заключени в извънконтролна надпревара за разработване и внедряване на все по-мощни дигитални умове, които никой - дори и техните създатели - може да разбере, предвиди или надеждно да контролира".
Писмото предупреждава, че изкуственият интелект може да наводни информационните канали с дезинформация и да замени работните места с автоматизация.
Писмото следва неотдавнашен доклад на инвестиционната банка Goldman Sachs, който казва, че макар изкуственият интелект вероятно да увеличи производителността, милиони работни места могат да бъдат автоматизирани.
Въпреки това, други експерти казаха пред BBC, че ефектът от AI върху пазара на труда е много труден за прогнозиране.
В скорошна публикация в блог, цитирана в писмото, OpenAI предупреждава за рисковете, ако изкуственият общ интелект (AGI) бъде разработен безразсъдно: „Неправилно настроен суперинтелигентен AGI може да причини сериозна вреда на света; един автократичен режим с решаващо ръководство на суперинтелигентността може да направи това също.
OpenAI не е коментирала официално писмото.
Илон Мъск е съосновател на OpenAI - въпреки че той подаде оставка от борда на организацията преди няколко години.
Функциите за автономно шофиране, направени от неговата автомобилна компания Tesla, като повечето подобни системи, използват AI технология.
В писмото се иска от лабораториите за изкуствен интелект „незабавно да спрат за най-малко шест месеца обучението на системи с изкуствен интелект, по-мощни от GPT-4“.
Ако подобно забавяне не може да бъде прието бързо, правителствата трябва да се намесят и да наложат мораториум, се казва в него.
Ще са необходими и „нови и способни регулаторни органи, посветени на изкуствения интелект“.
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи
Колко струва резиденцията?