Таксата за паркоместата в Пловдив скача от 20 на 60 лв.
Увеличението е 3 пъти
Индия и Бангладеш се страхуват, че Китай може да контролира водата по реката към техните територии
Китай одобри изграждането на най-големия водноелектрически язовир в света, предизвиквайки опасения относно разселването на общности в Тибет и въздействието върху околната среда по течението на река „Ярлунг Цангпо“ в Индия и Бангладеш.
Язовирът може да генерира три пъти повече енергия от язовира Three Gorges, който в момента е най-голямата водноелектрическа централа в света, казва BBC.
Китайските държавни медии описаха разработката като "безопасен проект, който дава приоритет на екологичната защита", заявявайки, че ще повиши местния просперитет и ще допринесе за целите на Пекин за постигане на климатична неутралност.
Правозащитни групи и експерти обаче изразиха загриженост относно страничните ефекти. Сред тях са опасенията, че строителството на язовира - обявено за първи път в края на 2020 г. - може да наложи изместване на местните общности, както и значително да промени естествения пейзаж и да навреди на местните екосистеми, които са сред най-богатите и разнообразни на Тибетското плато.
Китай е построил няколко язовира в тибетски райони откакто региона беше анексиран през 50-те години на миналия век.
Активисти по-рано казаха, че язовирите са последният пример за експлоатацията на тибетците и тяхната земя от Пекин. Будистки Тибет е преживял вълни от репресии през годините, при които се смята, че хиляди са били убити.
По-рано тази година китайското правителство арестува стотици тибетци, които протестираха срещу друг водноелектрически язовир. Всичко завърши с арести и насилие, като според BBC след ескалацията е имало ранени хора.
Те се противопоставяха на плановете за изграждане на язовир „Гангтуо“ (Gangtuo) и водноелектрическа централа, които ще изместят няколко села и ще потопят древни манастири със свещени реликви. Пекин обаче каза, че е компенсирал местните жители и е преместил древните стенописи на безопасно място.
В случая с язовира "Ярлунг Цангпо“ (Yarlung Tsangpo) китайските власти подчертаха, че проектът няма да има голямо въздействие върху околната среда, но не посочиха колко хора ще измести. Водноелектрическият язовир язовира Three Gorges изисква презаселването на 1,4 милиона души.
Докладите сочат, че строежът ще изисква пробиването на поне четири тунела с дължина 20 километра през планината Намча Барва, отклонявайки течението на Ярлунг Цангпо, най-дългата река в Тибет.
Експерти и официални лица също изразиха опасения, че язовирът ще даде възможност на Китай да контролира или отклонява потока на трансграничната река, която тече на юг в индийските щати Аруначал Прадеш и Асам и след това и в Бангладеш.
Доклад от 2020 г., публикуван от Lowy Institute, базиран в Австралия мозъчен тръст, отбелязва, че „контролът върху тези реки задушава икономиката на Индия“.
Китайското външно министерство по-рано отговори на опасенията на Индия относно предложения язовир, заявявайки през 2020 г., че Китай има „легитимно право“ да прегради реката и е обмислил въздействието надолу по течението.
През последното десетилетие Китай построи множество водноелектрически централи по течението на Ярлунг Цангпо в опит да използва силата на реката като източник на възобновяема енергия. Реката тече през най-дълбокия каньон на Земята.
Драматичният релеф на реката обаче поставя големи инженерни предизвикателства - и този най-нов язовир е най-големият и най-амбициозният в Китай досега. Мястото е разположено по границата на земетръсна тектонична плоча. Китайските изследователи по-рано изразиха опасения, че такива обширни разкопки и строителство в стръмното и тясно дефиле биха увеличили честотата на свлачищата.
Проектът може да струва до един трилион юана (127 милиарда долара) според оценките на Chongyi Water Resources.
Увеличението е 3 пъти
Ето какво покриват ваучерите
Идеята на проекта е да прилиат на петте континента на Земята, погледнати от въздуха