Спортен гигант ще облича отбора на "Барселона" за 1,7 млрд. евро
Компанията изработва екипировката на каталунските гиганти от 1998 г.
Прекомерният туризъм се превръща в глобален проблем
Тъй като проблемът с прекомерния туризъм обхваща градове и държави по целия свят, властите в Южна Корея обявиха по-строг контрол и мерки за защита на исторически традиционен селски район в центъра на Сеул от тълпите туристи, които през годините са наводнили улиците и са предизвикали разногласия с местните жители, пише CNN.
Известно с живописните си и добре запазени традиционни корейски къщи, наречени "ханок", селището Букчон Ханок е едно от най-популярните туристически места в Сеул, което привлича хиляди посетители всеки ден. Но туристите са много повече от жителите и през годините са се увеличили оплакванията от шум, боклук и проблеми с неприкосновеността на личния живот в околността.
Разположен в квартал Джонгьоно в центъра на Сеул, Букчон се намира в близост до други културни забележителности като кралското родово светилище Джонгмьо и грандиозните дворци Кьонгбокгунг и Чангдеокгунг.
В опит да намалят напрежението и да контролират тълпите, служителите на района ще започнат да ограничават достъпа на туристи до популярното село още от октомври тази година. То ще бъде обявено за първата в страната "специална зона за управление" съгласно южнокорейския Закон за насърчаване на туризма.
Строгият комендантски час за чужденци ще бъде засилен всеки ден между 17:00 и 22:00 ч. Чартърните автобуси, превозващи туристи, ще бъдат ограничени в няколко участъка. Целта е да се намали трафикът и Букчон да се превърне в "пешеходен център", заявиха служители.
Ще бъдат обособени и три цветни зони - червена, оранжева и жълта, за да могат местните власти да контролират и наблюдават тълпите в най-гъсто населените райони. На нарушителите ще бъдат налагани и глоби, съобщиха официалните лица. След оплаквания от страна на обществеността през 2018 г. бяха монтирани знаци на четири езика, предупреждаващи туристите за нивата на шума.
Районът някога е служил като жилищни квартали за високопоставени представители на властта и благородници по време на епохата на кралете Чосон, които управляват Корея от 1300 г. до 1910 г. Днес районът е дом на около 6 000 жители, както и на предприятия като гостилници, занаятчийски магазини и кафенета - с няколко известни места за снимки.
Някои от живеещите и работещите в района обаче отхвърлят новите мерки като "празни приказки". Собственикът на кафене Лий Юн-хи заяви пред CNN, че туристите обикновено така или иначе си тръгват след залез слънце, тъй като са там предимно, за да правят снимки.
"През зимата посетителите си тръгват към 17:00 ч., а през лятото може би към 18:00 ч., защото дните са по-дълги", казва Ли. "Това няма да доведе до голяма разлика."
Нарастващ глобален проблем
Но Сеул не е сам. Много световни градове се борят да намерят баланса между така необходимите приходи от туризъм и запазването на привлекателността си за жителите.
Тази седмица туристите, посещаващи Барселона, бяха напръскани с вода от протестиращи, които преминаха през популярни райони, за да демонстрират срещу масовия туризъм в града. Италианският лагунен град Венеция въведе през април пробна такса, за да ограничи броя на еднодневните туристи.
Прекомерният туризъм отдавна е проблем в Япония, като ситуацията се влоши бързо, откакто страната отново отвори врати след пандемията. По склоновете на планината Фуджи се наблюдават все по-големи задръствания от хора, подножия, затрупани с боклуци, както и лошо поведение на туристите.
Неконтролируемите туристи са особено проблемни в Киото, един от най-популярните туристически градове в Япония, известен с емблематичния си квартал на гейшите Гион. Съобщенията за "папараци на гейши" разпалиха обществения гняв и накараха градските власти да вземат мерки.
Компанията изработва екипировката на каталунските гиганти от 1998 г.
Това със сигурност ще разстрои много хора, които не искат машините да ограничават свободите им
Създадената компания лесно би станала вторият по големина производител на суров петрол в света