1 USD
1.89813 BGN
Петрол
79.68 $/барел
Bitcoin
$94,735.2

Над 10 страни са забранили TikTok: Защо?

Свят

Кои са страните, които са забранили приложението?

 

САЩ направиха още една стъпка към това да забрани приложението TikTok поради опасения за поверителността. TikTok е собственост на китайската технологична компания Bytedance, от компанията настояват, че не споделят данни с китайското правителство. Много държави обаче остават предпазливи по отношение на платформата и нейните връзки с Китай. Ето държавите и регионите, които са обявили или вече са въвели частични или пълни забрани на приложението, по данни на Euronews:

Австралия

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: iStock

На 4 април Австралия забрани TikTok от всички федерални правителствени устройства от съображения за сигурност. В изявлениеиздадено от отдела на главния прокурор, се казва, че TikTok крие рискове за сигурността и поверителността поради „обширното събиране на потребителски данни и излагането на извънсъдебни указания от чуждо правителство, което противоречи на австралийското законодателство“.

Великобритания

На 16 март миналата година, Оливър Доудън, държавният секретар на Великобритания в кабинета, обяви в изявление пред Камарата на общините незабавна забрана на приложението на устройства на правителствени служители. Забраната се основава на доклад на Националния център за киберсигурност на Обединеното кралство, който установи, че „може да има риск относно това как чувствителните правителствени данни са достъпни и използвани от определени платформи“.

Институции на ЕС

Европейският парламент, Европейската комисия и Съветът на ЕС, трите висши органа на ЕС, забраниха TikTok на устройствата на персонала, позовавайки се на опасения за киберсигурността. Забраната на Европейския парламент влезе в сила на 20 март. Той също така „настоятелно препоръча“ на членовете на парламента и служителите да премахнат приложението и от личните си устройства.

 

Франция

Отново през март миналата година, френското правителство забрани инсталирането и използването на "развлекателни" приложения като TikTok, Netflix и Instagram на работните телефони на 2,5 милиона държавни служители.

Забраната, за която е съобщено със "задължителна" инструкция, влиза в сила незабавно и не важи за личните телефони на държавните служители. Франция е първата страна, която засили усилията си да забрани и други „развлекателни“ приложения като Netflix на правителствени устройства.

Нидерландия

Нидерландското вътрешно министерство обезкуражава използването на всички приложения от „държави с агресивна киберпрограма, насочена към Нидерландия или нидерландските интереси“ на телефони, разпространявани от правителството.

Тя не идентифицира TikTok по име, но съветът последва оценка на националната разузнавателна агенция AIVD, която предупреди, че приложенията от страни като Китай, Русия, Северна Корея и Иран носят „повишен риск от шпионаж“. В крайна сметка правителството иска служебните телефони на всички държавни служители да бъдат конфигурирани така, че да могат да се инсталират и използват само приложения, софтуер или функции, които са били предварително разрешени.

Норвегия

На 23 март норвежкият парламент забрани Tiktok от работни устройства, след като Министерството на правосъдието на страната предупреди, че приложението не трябва да се инсталира на телефони, издадени на държавни служители. Министърът на правосъдието Емили Енгер Мел каза в изявление, че „в своите оценки на риска... норвежките разузнавателни служби посочват Русия и Китай като основни рискови фактори за интересите на сигурността на Норвегия“.

 

Белгия

Снимка: Reuters

На 10 март Белгия обяви, че забранява TikTok за устройства, притежавани или платени от федералното правителство на Белгия за най-малко шест месеца, позовавайки се на опасения относно киберсигурността, поверителността и дезинформацията.

Дания

На 6 март Министерството на отбраната на Дания обяви, че ще „забрани използването на приложението в официални звена“ като мярка за киберсигурност. В изявление министерството каза, че Центърът за киберсигурност на скандинавската страна - който е част от външното разузнаване на Дания - е преценил, че има риск от шпионаж.

Индия

През 2020 г. Индия наложи забрана на TikTok и десетки други китайски приложения, включително приложението за съобщения WeChat, поради опасения за поверителността и сигурността. Забраната дойде малко след като сблъсък между индийски и китайски войски на спорна хималайска граница уби 20 индийски войници и рани десетки.

На компаниите беше дадена възможност да отговорят на въпроси относно изискванията за поверителност и сигурност, но забраната стана постоянна през януари 2021 г.

Тайван

Снимка: iStock

През декември 2022 г. Тайван наложи забрана на TikTok в публичния сектор, след като ФБР предупреди, че TikTok представлява риск за националната сигурност.

Правителствените устройства, включително мобилни телефони, таблети и настолни компютри, нямат право да използват софтуер, произведен в Китай, включително приложения като TikTok, неговия китайски еквивалент Douyin или Xiaohongshu, китайско приложение за лайфстайл съдържание.

Пакистан

Пакистанските власти временно забраниха TikTok най-малко четири пъти от октомври 2020 г., позовавайки се на опасения, че приложението популяризира неморално съдържание.

Афганистан

Ръководството на талибаните в Афганистан забрани TikTok и играта PUBG през 2022 г. на основание защита на младежите от „подвеждане“.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст