Той бе шампион във Формула 1, а сега набира милиони за нов фонд за рисков капитал
От Формулa 1 до Силициевaтa долинa: Нико Розберг влизa в светa нa рисковия кaпитaл
Дъщеря му също е в неизвестност
Британският технологичен предприемач Майк Линч и дъщеря му Хана са в неизвестност, след като луксозната им яхта потъва край бреговете на италианския остров Сицилия, пише BBC.
След като през 1996 г. става съосновател на британската технологична компания Autonomy и подкрепя няколко успешни технологични фирми, бизнесменът е смятан от някои за британския отговор на основателя на Microsoft Бил Гейтс. Един човек е загинал, а шестима са в неизвестност, след като 56-метровата суперяхта Bayesian, която е свързана със семейството на Линч, потъна в резултат на лошото време.
Съпругата му, Анджела Бакарес, е спасена.
Британският технологичен магнат забогатя, като продаде компанията си Autonomy на американския компютърен гигант Hewlett-Packard (HP) през 2011 г. за 11 млрд. долара (8,6 млрд. паунда).
Но интензивната съдебна битка, последвала придобиването на компанията, се стовари върху Линч в продължение на повече от десетилетие. През юни той беше оправдан в САЩ по множество обвинения в измама, заради които го грозеше две десетилетия затвор.
През август Линч заяви, че според него е успял да докаже невинността си пред американския съд само благодарение на богатството си. Потъването на яхтата стана в същия ден, в който адвокатът потвърди, че съподсъдимият на Линч по делото за измама Стивън Чембърлейн е починал, след като е бил блъснат от кола в Кембриджшир в събота.
Роден на 16 юни 1965 г., Линч е син на медицинска сестра и пожарникар и е израснал близо до Челмсфорд в Есекс. Учи природни науки в университета в Кеймбридж, където защитава докторат по математически изчисления, а по-късно преминава през изследователска стипендия.
През 1991 г. Линч помага за създаването на Cambridge Neurodynamics - фирма, която е специализирана в използването на компютърно откриване и разпознаване на пръстови отпечатъци.
Пет години по-късно е създадена неговата технологична фирма Autonomy, която използва статистически метод, известен като „байесовски извод“, в основата на своя софтуер.
Бързото развитие и успехът на фирмата в края на 90-те и началото на 2000-те години на миналия век донесоха на Линч редица награди и отличия. През 2006 г. той е удостоен с Ордена на Британската империя като признание за заслугите му към британското предприемачество.
Той е член на борда на BBC като директор без изпълнителни функции, а през 2011 г. е назначен в правителствения съвет за наука и технологии и съветва тогавашния министър-председател Дейвид Камерън относно рисковете и възможностите за развитие на изкуствения интелект. След продажбата на Autonomy на HP през 2011 г., от която се смята, че Линч е спечелил 500 млн. паунда, той основава технологична инвестиционна фирма Invoke Capital. През 2013 г. фондът за рисков капитал инвестира в създаването на британската компания за киберсигурност Darktrace. Линч, акционер във фирмата, заема място в нейния управителен съвет до началото на тази година.
Продажба на Hewlett-Packard
Autonomy стана успешна благодарение на способността на софтуера си да извлича полезна информация от данни като телефонни разговори, имейли и видео.
След това той използва тези данни, за да прави неща като предлагане на отговори на оператор в кол-център или наблюдение на телевизионни канали за думи или теми. Преди да бъде закупена от HP през 2011 г., Autonomy имаше централи в Сан Франциско и Кеймбридж.
След продажбата обаче цената беше подложена на проверка и само година по-късно стойността на Autonomy беше намалена с милиарди. През 2018 г. американските прокурори повдигнаха обвинения срещу Линч, обвинявайки го в изкуствено завишаване на стойността на компанията. Те заявиха, че той е прикрил губещата дейност на фирмата, свързана с препродажба на хардуер, и го обвиниха, че е сплашвал или плащал на хора, които са изразявали опасения.
В началото на август Линч заяви, че макар да е бил убеден в своята невинност по време на дългия процес, е смятал, че е успял да докаже това само в американския съд поради своето богатство.
„Не би трябвало да е необходимо да разполагаш със средства, за да се защитиш като британски гражданин“, каза той.
„Причината, поради която седя тук, нека бъдем честни, е не само защото бях невинен... а защото имах достатъчно пари, за да не бъда пометен от процес, който е създаден, за да те помете.“
Той добави, че след продължителната съдебна сага иска „да се върне към това, което обичам да правя, а именно да създавам иновации“.
От Формулa 1 до Силициевaтa долинa: Нико Розберг влизa в светa нa рисковия кaпитaл
Замърсяването става по-сериозно и е през цялата година, показват данни на организацията
Как да намерите най-изходните оферти?