1 USD
1.8588 BGN
Петрол
72.93 $/барел
Bitcoin
$92,724.2

Кои страни в Европа се насочват изцяло към безкешово плащане?

Свят

Това са страните, които имат най-голяма готовност да заменят кеша

 

Скандинавските страни в Европа са по-подготвени за бъдеще, в което парите вече не се използват в транзакции, отколкото останалата част от Европа, показва нов анализ, цитирано от Euronews. 

Finansplassen, норвежки информационен сайт за финанси, обобщи данни от Световната банка, Евростат и други публично достъпни банки с данни, за да види доколко всяка европейска държава е адаптирана да позволява на хората да плащат без пари в брой. 

Те оцениха броя на наличните банкомати и платежни терминали на 100 000 души, лимита, който притежателите на карти могат да изразходват, докато пазаруват безконтактно, и броя на хората, които банкират онлайн. По-малко банкомати означава, че страната е по-малко зависима от пари в брой, а по-големият брой платежни терминали означава, че има „по-голяма инфраструктура“ за електронни преводи, според говорител на Finansplassen. 

Какво показва анализът?

Техният анализ показа, че Норвегия е най-подготвена за безкешово бъдеще. Тя има един от най-ниските бройки банкомати и около 96% от населението използва онлайн банкиране, според анализа. 

Финландия и Дания са на второ и трето място в анализа, защото имат повече банкомати от Норвегия и малко по-малко платежни терминали, но приблизително същият процент хора, които използват онлайн банкиране. 

Холандия, Швеция, Исландия, Естония, Литва, Кипър и Швейцария завършват топ 10 в анализа, докато Армения, Грузия и Германия са най-малко адаптирани към безкасовите системи.

 

Защо скандинавските страни?

Снимка: iStock

5 от 10-те най-големи страни, които са готови да спрат да използват кеш са скандинавските страни, според проучването. 

Оле Петерсон, експерт по лични финанси във Finansplassen, каза пред Euronews, че по-специално скандинавските страни намират безкасовите системи за „полезни“, тъй като тези системи им помагат да преодолеят някои от техните предизвикателства, като рядката гъстота на населението или суровите метеорологични условия, които правят традиционните плащания малко по-трудни . 

Тези страни също имат предимство, продължи Петерсон, защото имат високо доверие в обществените институции и малко население, което улеснява изпробването на нови политики. През 2016 г. най-голямата банка в Норвегия DNB призова да спре използването на пари в брой, тъй като беше загрижена за незаконни дейности като пране на пари, според Independant.

 

Какво стимулира безкасовите плащания?

Пандемията от COVID-19 увеличи безкасовите плащания в целия свят, като се повиши от средно 91 безкасови плащания на човек всяка година през 2017 г. до приблизително 135 през 2020 г., според Световната банка. 

Европейската централна банка  установи подобна тенденция в Европа. Проучване от 2023 г. показа, че 59 процента от транзакциите през 2022 г. са извършени в брой, което е спад от 72 процента през 2019 г. ЕЦБ каза, че промяната „не може да бъде определена“ от един фактор, но предложи „навици на плащане“, научени по време на пандемията, надживяха ограниченията. 

По-голямата част от потребителите в Европа предпочитат да плащат с карти или други безкасови начини за плащане, защото е по-удобно, продължава проучването. И все пак 60% от анкетираните все още казват, че искат начин да плащат в брой. 

 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст