Япония започна да изпуска радиокативна вода от "Фукушима". Китай взима мерки

Водата е обработена със сложна система за филтриране, но едно нещо сериозно притесни Китай

 

Япония започна да изпуска радиоактивна вода от авариралата ядрена централа "Фукушима" в Тихия океан, предизвиквайки ответни мерки от Китай, който спря вноса на японски рибни продукти, които до този момент са си набявали от там.

Снимка: Reuters

Освобождаването на водата, което се очаква да отнеме десетилетия, идва 12 години след опустошително земетресение и цунами, които предизвикаха разтопяване на ядрени реактори в централата Фукушима на източното крайбрежие на Япония, съобщава Financial Times.

След като централата беше разрушена през март 2011 г., нейният оператор Tokyo Electric Power Company охлади реакторите си с помощта на морска вода, която се замърси с радиоактивни нуклиди. Водата се съхраняваше на място в повече от 1000 резервоара, но компанията съобщи, че  няма място за изграждане на повече такива.

Водата е обработена със сложна система за филтриране, за да се отстранят повечето радиоактивни материали. Въпреки това, няма практически начин да се филтрира тритий, радиоактивен изотоп на водорода.

Регионалните съседи и местната рибна индустрия поставиха под въпрос аргумента на Токио, че е безопасно да се излеят 1,3 млн. тона вода в морето, въпреки че решението беше подкрепено от Международната агенция за атомна енергия и много други експерти по ядрена и радиологична енергия.

Китай, който преди това яростно се противопоставяше на плановете на Токио да започне да пуска водата, заяви в четвъртък, че ще спре целия внос на водни продукти от Япония, за да защити здравето на китайските потребители.

Митническите власти заявиха, че искат "всеобхватно да предотвратят риска от радиоактивно замърсяване на безопасността на храните, причинен от изхвърлянето на замърсена с ядрени води вода от Фукушима в морето".

 

Периодът на полуразпад - времето, необходимо на половината от първоначалното радиоактивно вещество да се разпадне - е около 12,3 години. Радиацията може да бъде опасна за здравето, но Япония твърди, че дозата от пречистената вода ще бъде по-малко от една седма от стандарта за питейна вода на Световната здравна организация.

Хонконг вече забрани вноса на морски дарове от девет японски префектури и Токио. Тя каза, че категорично се противопоставя на плана за освобождаване от отговорност, като градският лидер Джон Лий критикува този ход като „безотговорен“.

Вносът на морски продукти от останалата част на Япония е разрешен в Хонконг, но ще трябва да премине радиологични тестове, "преди да бъде разрешено да бъдат доставени на пазара", казаха служители.

Някои собственици на японски ресторанти и вносители на морски дарове в Хонконг са загрижени за забраната, според Саймън Уонг, президент на Хонконгската федерация на ресторантите и свързаните с тях професии.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст