Резиденция срещу Акропола, обявена за най-скъпия имот в Гърция
Колко струва резиденцията?
Според проучване 4-дневната работна седмица привлича по-добри кандидати за работа и увеличава задържането на служителите
През последните години, особено след пандемията Covid-19 и наложените от нея блокирания, балансът между работата и личния живот заема централно място. Все повече хора търсят начини да направят работата си възможно най-удобна, като много от тях избират дистанционна работа или търсят възможност да работят на по-кратка работна седмица.
За тези, които планират да се преместят в някоя европейска държава през 2024 г., SchengenVisaInfo.com състави списък с най-добрите дестинации в ЕС, които са водещи по отношение на балансирания професионален живот и които прилагат четиридневна работна седмица.
Белгия
Законът, който позволява на белгийските работници да отработват четири дни в седмицата вместо пет, е приет през ноември 2022 г., с което Белгия става последната европейска държава, която прилага този график.
Белгийският министър-председател Алекс де Кроо отбеляза, че целта на подобен закон е да даде на хората и компаниите повече свобода да организират работното си време.
Според проучване, проведено от компанията за услуги в областта на човешките ресурси Acerta, делът на служителите, които са се възползвали от новия работен маршрут, се е увеличил до 56,5 % след въвеждането му. Служителите работят или по 9,5 часа на ден при 38-часова работна седмица, или по 10 часа на ден, за да изпълнят изискването за 40-часова работна седмица.
За тези, които са избрали по-кратката работна седмица, 77,6 % заявяват, че са го направили, за да имат повече място за личния си живот, 36,5 % - за да намалят работното си натоварване, а 29,3 % - за да прекарват повече време с децата си.
Исландия
Макар че Белгия е най-новата страна, въвела четиридневната работна седмица в ЕС, Исландия е страната, която я практикува най-много, дори на международно равнище.
Според статия във Forbes, публикувана миналата година, почти 90 % от исландските работници са намалили работното си време, за да го вместят в четиридневната работна седмица. В тази страна се проведе едно от най-мащабните и най-дълги изпитания в света за тази работна практика, което продължи между 2015 и 2019 г.
Изследователите са установили, че стресът и прегарянето на работниците са намалели, а балансът между живота и работата се е подобрил, но други скандинавски страни, като Швеция, не са постигнали същия успех като Исландия.
Франция
Практиката е все по-разпространена за предприятията във Франция, въпреки че не е наложена законово от властите.
Въвеждането на четиридневна работна седмица в тази европейска държава може да бъде свързано с факта, че Франция въведе 35-часова работна седмица със закон преди повече от две десетилетия и е по-вероятно тя никога повече да не се промени.
Френското министерство на труда допълнително потвърждава тези твърдения, като заявява, че около 10 000 работници в страната вече работят на четиридневна работна седмица.
Литва
Въпреки че правителството не е въвело официално четиридневна работна седмица в Литва, през 2021 г. то прие законодателство, което позволява на родителите с малки деца да работят само 32 часа седмично, което показва, че тази категория работници вече работи четиридневна работна седмица.
Според резултатите от проучване, поръчано от обществената телевизия LRT, 51% от анкетираните заявяват, че биха одобрили четиридневна работна седмица, 35% са против, а други 14% нямат мнение по въпроса.
Докато жените и младите хора под 30 години, както и хората от възрастовата група от 30 до 49 години подкрепят идеята, работещите над 50 години и неработещите пенсионери са по-склонни да се противопоставят на предложението.
Дания и Нидерландия
Тези две страни може и да не прилагат законово четиридневната работна седмица, но имат едни от най-кратките работни седмици. Средната продължителност на работната седмица в Нидерландия е 29 часа - най-кратката работна седмица в Европа, която позволява на работниците да работят 4 дни в седмицата в зависимост от договореностите.
Дания също има по-кратка работна седмица, като от работниците се изисква да свършат 33 часа работа за една седмица. Това се равнява на малко повече от осем часа на ден в продължение на четири дни или половин ден в петък.
Германия, Испания и Португалия
Тези три държави все още са в процес на изпитание за четиридневната работна седмица, като испанското правителство се съгласи да се съгласи на 32-часова работна седмица в продължение на три години, докато работниците ще получават същото възнаграждение.
Германия, в която средната продължителност на работната седмица е 34,2 часа, също е влязла в изпитателен период, иницииран главно от синдикатите, които настояват за намаляване на работното време.
Според проучване на Forsa 71% от работещите в Германия биха искали да имат възможност да работят само четири дни в седмицата.
Повече от три четвърти от анкетираните са заявили, че подкрепят правителството да проучи възможността за въвеждане на четиридневна работна седмица. Работодателите също подкрепят тази идея, като двама от всеки трима работодатели я подкрепят.
Португалия също е една от последните държави, които проведоха изпитание за четиридневна работна седмица. През юни започна шестмесечен опит, в който участваха 39 корпоративни предприятия.
По-голямата част от португалските работници (три четвърти) работят повече от 40 часа седмично, така че новата мярка се очаква да облекчи натоварването на работниците, но може и да повлияе значително на производителността.
Плюсове и минуси
Колко струва резиденцията?
Ние сме на последно място по дегитализация на предприятията, казва Елина Желева
Агенцията ще се свърже с лица, за които са установени неточности в декларираните данни