Инфлацията в еврозоната удари 8,6%

Свят
 

Това се случи малко преди първото увеличение на лихвите на Европейската централна банка от 11 години насам

Общата инфлация в еврозоната през юни удари 8,6% (на годишна база) точно преди първото увеличение на лихвите на Европейската централна банка, което се случва за първи път от 11 години насам, показват данни на Евростат. 

Процентът достигна 8,1% през май, което означава, че разходите за живот продължават да растат в страните от еврозоната. Германия изненада мнозина по-рано тази седмица, когато отчете спад от 0,5 процентни пункта в инфлацията на месечна база.

Експерти казаха, че това се дължи на новите държавни субсидии за облекчаване на въздействието на по-високите цени на енергията и все още не се вижда краят на растящите темпове на инфлация.

Но както Франция, така и Испания отбелязаха нови рекорди на инфлацията през юни, като последната надхвърли прага от 10% за първи път от 1985 г., според Ройтерс.

А в България тя достигна 24 годишен връх от 15,6%.

ЕЦБ, която обеща да се справи с скока на цените, трябва да реши в края на юли, дали да обяви, че повишава лихвите. Централната банка заяви, че ще се повиши отново през септември, което означава, че нейният основен лихвен процент може да се върне на положителна територия тази година. ЕЦБ задържаше отрицателни лихви от 2014 г.

„Ако перспективите за инфлация не се подобрят, ще имаме достатъчно информация, за да се движим по-бързо“, каза президентът на ЕЦБ Кристин Лагард.

Ако централната банка предприеме бързо повишаване на лихвените проценти, това може да попречи още повече на икономическия растеж в момент, в който забавянето вече е в ход.

Общият въпрос е дали еврозоната ще успее да избяга от рецесия тази година или това ще дойде през 2023 г.

Икономистите от Berenberg прогнозират рецесия в еврозоната през 2023 г. със свиване на БВП (брутен вътрешен продукт) от 0,8%.

Въпреки това по-нататъшният икономически натиск от инвазията на Русия в Украйна, най-вече по отношение на енергийната и продоволствената сигурност, може да насочи региона към по-прогнозирано забавяне по-рано от очакваното.

Досега служителите на ЕЦБ избягваха да говорят за рецесия. ЕЦБ прогнозира БВП от 2,8% през юни за региона тази година. През септември ще бъдат публикувани нови прогнози.

Въпреки това политиците във Франкфурт са наясно, че икономическото забавяне е основен риск, който трябва да наблюдават.

Филип Лейн, главният икономист на банката, каза, че тя трябва да остане бдителна през следващите месеци.

„При тази несигурност трябва да управляваме двата риска“, каза Лейн, който е и член на Управителния съвет на банката.

„От една страна, това може да са сили, които поддържат инфлацията по-висока от очакваното за по-дълго време. От друга страна, имаме риск от забавяне на икономиката, което би намалило инфлационния натиск“, добави той.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст