Как вървят електрическите автомобили на пазара втора употреба?
До колко запазват стойността си електромобилите
Това е поредното голямо съкращение, което обяви германска компания
Най-големият производител на стомана в Германия Thyssenkrupp Steel обяви планове за премахване на 11 000 работни места до края на това десетилетие - около 40% от работната сила - превръщайки се в поредния германски индустриален гигант, който избра драстични действия, за да подкрепи състоянието си, съобщава CNN.
Компанията заяви, че се стреми да съкрати около 5000 работни места до 2030 г. чрез намаляване на производството и рационализиране на администрацията. Още 6000 работни места ще бъдат прехвърлени към външни доставчици на услуги или ще бъдат премахнати чрез продажбата на бизнес единици.
„Все повече (глобалният) свръхкапацитет и произтичащото от това нарастване на евтиния внос, особено от Азия, оказват значително напрежение върху конкурентоспособността“, се казва в изявление на Thyssenkrupp Steel. „Освен това са необходими спешни мерки за подобряване на собствената производителност и оперативна ефективност на Thyssenkrupp Steel и за постигане на конкурентно ниво на разходите.“
Новината е последният удар върху най-голямата икономика в Европа, където легендарните производители са изправени пред перфектна буря от конкуренция от страна на китайски съперници, традиционни недостатъци като високи разходи за труд и високи данъци и разходи за енергия, повишени от пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г.
Икономиката на Германия се сви миналата година за първи път от началото на пандемията Covid-19. И се очаква да се свие отново тази година, според прогнозите на изпълнителния орган на Европейския съюз, Европейската комисия, по-рано този месец.
Thyssenkrupp, най-големият производител на стомана в Германия, се присъединява към най-големия производител в страната Volkswagen в планирането за намаляване на разходите и повишаване на конкурентоспособността.
Volkswagen заяви по-рано този месец, че ще намали заплащането на служителите с 10%, за да защити работните места и да защити бъдещето на компанията. Германският автомобилен производител също планира да затвори поне три фабрики в родината си и да съкрати десетки хиляди служители.
Въпреки че не е германска компания, друг производител на автомобили Ford заяви миналата седмица, че ще съкрати почти 4000 работни места в Европа през следващите три години, предимно в Германия и Обединеното кралство.
Американската компания призова германското правителство да подобри пазарните условия за производителите на автомобили, включително чрез намаляване на разходите за производителите и увеличаване на публичните инвестиции в инфраструктура за зареждане на електрически превозни средства.
Германската индустрия в затруднение
Проблемите в Thyssenkrupp и Volkswagen отразяват влошаването на условията в по-широкия частен сектор в Германия.
Според неотдавнашно проучване, поръчано от Федерацията на германската индустрия, организация, обединяваща бизнес лобистки групи, една пета от индустриалното производство на Германия може да изчезне в периода до 2030 г., главно поради високите разходи за енергия и свиването на пазарите за германски стоки. Промишленото производство обхваща сектори като преработвателната промишленост и производството на химикали, наред с други дейности.
„Преднината, която страната е натрупала в продължение на десетилетия в области като горивните технологии, губи значение, а германският експортен модел е подложен на все по-голям натиск поради нарастващото геополитическо напрежение, глобалния протекционизъм и слабостите в локализацията“, се отбелязва в доклада, чиито съавтори са Boston Consulting Group и Германският икономически институт.
„Локационните слабости“ включват високи енергийни разходи, обременителна бюрокрация и остаряла физическа и цифрова инфраструктура.
В проучването се прави заключението, че германската икономика се нуждае от „най-големите усилия за трансформация от следвоенния период насам“, което изисква допълнителни инвестиции във всичко - от инфраструктура и научноизследователска и развойна дейност до образование и зелени технологии - в размер на около 1,4 трилиона евро (1,5 трилиона долара) до 2030 г.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
До колко запазват стойността си електромобилите
Вижте какви са предложенията
Биткойнът се доближава все по близо до исторически връх от 100 000 долара