Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Кой може да притежава „златна виза“ в Гърция?
От 1 септември минималната сума за инвестиране в имоти в центъра на Атина, северните и южните предградия на столицата и общините Солун, Миконос и Санторини, както и на острови с население над 3100 души, ще се повиши от 500 000 евро до 800 000 евро, казва гръцкото издание „Катимерини“.
В други области тя ще нарасне от 250 000 евро на 400 000 евро. Освен това, за да обезсърчат бъдещите кандидати за "златна виза" да купуват поредица от малки имоти, за да отговарят на критериите, те трябва да закупят един имот с площ от най-малко 120 квадратни метра.
През второто тримесечие на 2024 г., от април до юни, търсенето повиши средните стойности на имотите в Пирея с 28,9% спрямо същия период на 2023 г. до 2471 евро на квадратен метър. Не е толкова скъпо, колкото южните крайбрежни предградия на Атина, където средната стойност достига 3750 евро на квадратен метър, но въпреки това е впечатляващо.
Чуждите инвеститори харесват близостта до най-голямото пристанище на страната. Властите в южната ни съседка изчисляват, че бъдещите притежатели на "златна виза", ще надхвърлят 5000 тази година. Най-активни инвеститори са китайци, араби и турци.
Придобиването на имот ще позволи на чуждестранните инвеститори не само да получат петгодишно разрешение за пребиваване, но ще им осигури значителна възвръщаемост на инвестициите, около 4% годишно, отбелязва Космас Теодоридис, президент на Европейската асоциация на брокерите на недвижими имоти.
Пирея и нейните предградия са отбелязали най-голямото увеличение на наемите в Гърция, отбелязва проучване на консултантите Delfi Partners. През второто тримесечие на 2024 г. наемите са се повишили с над 14% в сравнение със същия период на 2023 г., се казва в техния доклад. Повечето наеми варират между 8,20 и 10 евро на квадратен метър.
Според професионалисти в областта на недвижимите имоти, много от домовете, придобити като средство за получаване на Златна виза, остават празни и неизползвани или се продават отново след няколко години, без продавачите да искат да подновят визата си.
Най-печелившите препродажби се случиха през 2019-20 г. от собственици, които са купили евтино между 2015 г. и 2017 г., когато финансовата криза, която избухна през 2010 г., все още поддържаше цените на имотите ниски.
Припомняме, че Гърция стартира програмата „Златна виза“ през 2013 г. по време на продължилата десетилетие финансова криза в страната. Визите имаха за цел да вкарат пари в страната по време на срива на жилищния пазар.
Т. нар. "златна виза" позволява на граждани на трети страни, които закупят имоти на определена стойност, да станат временно пребиваващи в страната членка на ЕС.
Първоначално с инвестиция в недвижими имоти на стойност 250 000 евро (преди промените) или повече можеше да се получи петгодишно разрешение за пребиваване в Гърция, което след седем години можеше да се превърне в гражданство.
Миналата година обаче опасенията от завишените цени на имотите накараха правителството да увеличи прага до 500 000 евро в някои части на Атина и Солун, както и на островите Миконос и Санторини.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи