Дубай и Абу Даби се надпреварват да привличат богатите

Свят

Дубай е на 16-о място в класация на финансовите центрове в света

 

Абу Даби излиза от сянката на Дубай, тъй като привлича своя дял от богатството на мениджъри на активи и милиардери, което спомага за утвърждаването на ролята на Обединените арабски емирства като алтернатива на световните финансови центрове. 

Без богати петролни залежи, през последните две десетилетия Дубай си изгради позицията на финансов център номер 1 в региона, като се възползва от ниските данъци, прилагането на английското обичайно право и излагането на риск от бързия икономически растеж на региона, пише Reuters.

В световен мащаб Дубай се нарежда на 16-о място в последната класация на Индекса на световните финансови центрове (Global Financial Centres Index), докато Абу Даби е на 35-о място, съответно на първо и второ място за региона на Близкия изток и Африка. 

Но през последните няколко години Абу Даби, който държи 90% от петролните резерви на ОАЕ, ускори усилията си за диверсифициране на икономиката си, като се осланя на огромното си богатство и суверенните си фондове, които заедно управляват почти 2 трилиона долара, за да стимулира растежа извън петролния сектор.

Появата на компании в редица нови сектори и бизнес потенциалът, създаден от инвестициите на Абу Даби, не останаха незабелязани от международната финансова общност.

„През изминалата година всичко се промени напълно, имаше наплив от мениджъри на пари, хедж фондове, алтернативни фондове и т.н., които идват на конференции, за да набират средства тук“, казва Райън Леманд, съосновател и главен изпълнителен директор на базираната в Абу Даби фирма за управление на фондове и инвестиционно консултиране Neovision Wealth Management.

Някои от тях вече са открили магазин в Дубай или все по-често в Абу Даби, за да спечелят предимство пред онези, които пътуват от Лондон, Ню Йорк или Хонконг, за да търсят нови клиенти.
Леманд говори преди срещата на върха за управление на алтернативни инвестиции (AIM), която се проведе тази седмица в Дубай и на която присъстваха стотици институции от цял свят, включително имена като Brevan Howard и JPMorgan Asset Management.

 

Макар че статистическите данни за двата центъра не са напълно съпоставими, те показват, че Дубай продължава да бъде доста напред. Понастоящем в Международния финансов център на Дубай до момента работят над 420 фирми за управление на активи и богатство, заяви ръководителят на отдела за управление на активи и богатство на конференцията AIM. Няма актуални данни за Абу Даби, а данните от края на юни сочат, че там са регистрирани 112 фирми за управление на фондове.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст