„Дюнеринфлация“: Тази европейската държава иска таван на цените на дюнерите

В деня на дюнерите: Продажбите на кебап и дюнери в тази държава се оценяват на 7 милиарда евро годишно

 

В Германия някогашният достъпен дюнер кебап се превърна в емблема на нарастващо безпокойство или както я нарече самия германски канцлер: „дюнерфлация“.

Снимка: iStock

През годините дюнерът, станал популярен в Германия, благодарение на турските имигранти, се утвърди като основна част от евтината храна, която всеки може да си купи на улицата. Достъпността на това ястие обаче наскоро беше разклатена, защото цените се удвоиха за последните 2 години.

Германските политици, особено левите, се заеха с въпроса, като предложиха таван на цените на дюнерите, подобно на съществуващите мерки, които контролират високите наеми в определени региони. Партията на левите например предлага ограничаване на цените до 4,90 евро, дори с намалена ставка от 2,90 евро, която да плащат хората от по-младите поколения.

 

Продажбите на кебап и дюнери в Германия се оценяват на 7 милиарда евро годишно, което означава 1,3 милиарда донери, консумирани всяка година в страната. Такава програма за субсидиране би струвала 4 милиарда евро годишно, според оценки на Левицата.

Идеята за програма за субсидиране с ежедневни дарителски ваучери за домакинствата е обмисляна и от крайнолявата партия.

Ако растящата цена на донерфлацията е достигнала най-високите политически ешелони, това е защото се е превърнала в особено експлозивен проблем за германския народ, особено за по-младите.

Германците, които обичат най-много тази евтина улична храна, си спомнят за времето на Ангела Меркел (бившият канцлер може да се види как реже месо на шиш на много снимки), когато дюнерите струваха 3 евро.

След съобщение на канцлера Олаф Шолц в социалните медии, обясняващо причините за донерфлацията, която отчасти е следствие от намалената зависимост от руския газ след нахлуването на Владимир Путин в Украйна.

 

Млад германско-турски гражданин заявява:

„Плащам 8 евро... говорете с Путин, искам да платя 4 евро“. Но канцлерът отхвърли ценовия контрол като "невъзможен за прилагане" на свободен пазар.

Вместо това той похвали "добрата работа на Европейската централна банка" в борбата с инфлацията.

Дюнер на разумна цена, между утопия и носталгия

От друга страна, самите продавачи на дюнери се оплакват от неспособността си да влияят на цените, посочвайки фактори като наем, енергия и разходи за продукти, които са извън техния контрол.

Дениз, продавач на дюнери близо до гара Фридрихщрасе в Берлин, където цената се е повишила от 3,90 евро до 7 евро за повече от две години, каза пред Guardian:

„Хората ни говорят през цялото време за дюнерфлацията, но те е напълно извън нашия контрол." Той добави: „Бяхме принудени да увеличим цените поради покачването на цените на наемите, енергията и храните.“

Той и други продавачи на кебап са песимисти, че цените ще се нормализират в близко бъдеще.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст