Цените в Мюнхен са с 25% по-високи от средното за Германия

Свят

Сравняваме разходите между най-скъпите и най-евните градове в най-развитата европейска икономика

 

Разходите за живот в Германия варират значително в зависимост от региона. В най-скъпия град Мюнхен е с 38% по-скъпо, отколкото в най-евтиния район Фогтланд в югозападна Саксония - това е резултатът от скорошно проучване на Германския икономически институт (IW) и Федералния институт за изследване на строителството, градоустройството и териториалното развитие (BBSR).

Мюнхен срещу Фогтланд

Включвайки разходите за жилище, баварската столица е с една четвърт (25,1%) по-скъпа от средната цена за Германия, следвана от област Мюнхен (16,7%), Франкфурт (15,9%) и Щутгарт (14,8%).

Снимка: Стефани Боова
Разходите са семейство средно в страната са 4056 евро, а за Мюнхен – 5400 евро. Според изследването, основният фактор за това са високите цени на жилищата и наемите. В Мюнхен средната цена на квадратен метър за наем на жилище е около 18 евро, а цените на недвижимите имоти могат да достигнат до 10 000 евро на квадратен метър в централните райони. Това прави града един от най-скъпите пазари на недвижими имоти не само в Германия, но и в цяла Европа.

Снимка: Стефани Боова

За разлика от Бавария, най-евтините места за живеене са окръг Фогтланд в Саксония и град Грейц в Тюрингия, които са с 9,5% под средното за страната.  Средната цена на квадратен метър за наем на жилище в Грейц е около 5 евро, а цените на недвижимите имоти са значително по-ниски, като достигат около 1 500 евро на квадратен метър.

 

Заплати

Спрямо разходи за живот се калкулират и заплати в съответния регион. Средната заплата на служителите на пълно работно време в Германия през април 2023 г. е 4 323 евро бруто.

В Мюнхен е около 4 600 евро месечно, което е значително по-високо от националната средна стойност. Това е отразено и във високия брутен вътрешен продукт на глава от населението, който е един от най-високите за Германия. Средната брутна заплата във Фогтланд е около 2 500 евро на месец. Тя е много по-ниска от националното ниво, но съответства на разходи за живот в региона.

Снимка: Стефани Боова
Основни разходи

Разходите, които не са свързани с жилищата – като например храните, дрехите и цените в супермаркети  – не показват съществени разлики в цяла Германия. Според данни на Федералната статистическа служба, германците плащат средно около 11% от заплатата си (413 евро)  за храни и напитки месечно и около 2,5% (103 евро) за облекло. Спрямо проучването в Баварската столица разходите за основни продукти са с около 6%  по-високи.

В Мюнхен, чаша еспресо в кафене струва около 2,80 до 3,50 евро, докато във Фогтланд същото удоволствие може да се намери за около 1,50 до 2 евро. Продукти като хляб, мляко и яйца също имат подобна ценова разлика.

В големите градове много от хората изполват удобствата на градския транспорт за предвижване. В Мюнхен, цената на месечната карта за зона М, обхващаща централната част на града, е около 60 евро, а еднократният билет струва 3,50 евро. Градският транспорт включва мрежа от метро, трамваи и автобуси. В контраст, във Фогтланд, по-малък регион с по-малко население, месечната карта струва около 30 евро, а еднократният билет е около 2 евро. Там градскатата мобилност включва само автобуси и регионални влакове.

Ресторанти и развлечения

Ресторантите и за развлекателните дейности в Мюнхен и Фогтланд показват значителни разлики, което отразява икономическата разлика между голям град и селски район. В Мюнхен, вечеря за двама в среден клас ресторант може да струва около 70-80 евро, докато във Фогтланд това би струвало около 40-50 евро.

Ако вземем предвид обяд в обикновен ресторант, цената в Мюнхен е около 15-20 евро на човек, а във Фогтланд - около 10-12 евро. Цените на напитките също са по-високи в баварската столица: чаша бира от половин литър струва е между 5-6 евро, а в Фогтланд - 3-4 евро.

За развлекателни дейности като кино или билет за прожекция в Мюнхен е около 12-15 евро, за разлика от Фогтланд, където е около 8-10 евро.

Стажант-репортер: Стефани Боова

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст