Никола Минков: „Черният петък“ в България вече е по цял месец (ВИДЕО)
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Каква е причината?
Цените на храните по света са се повишили през октомври и са достигнали 18-месечен връх, съобщи Организацията по прехраната към ООН (ФАО).
Индексът на организацията, който следи месечните промени на международните цени на кошница от продукти, се покачи до 127,4 пункта, или с 2 пункта повече от септември, пише БТА.
Това е най-високата му стойност от април 2023 г., но все пак е с 20,5 на сто под рекордното ниво от 160,2 пункта, достигнато през март 2022 г. след началото на руската инвазия в Украйна.
Спрямо октомври 2023 г. индексът бележи ръст от 5,5 на сто.
Най-сериозен "принос" за ръста на индекса имат растителните масла - палмово, слънчогледово, соево и рапично, поскъпнали със 7,3 на сто през октомври и достигнали двугодишен връх заради ниското производство. Цената на палмовото масло расте за пети пореден месец заради очакван по-слаб добив.
Цените на захарта се увеличават с 2,6 на сто, на млечните продукти - с 2,5 на сто, а на зърнените храни - с 0,8 на сто. Зърното поскъпва заради неблагоприятните метеорологични условия в северното полукълбо, проблемите с доставките през Черно море и повторно въвеждане на неофициален ценови праг в Русия.
Млечните продукти поскъпват заради силно търсене и ограничения в доставките, посочва ФАО. Най-сериозно се покачва цената на сиренето.
Единствено цената на месото спада - с 0,3 на сто спрямо предходния месец. Но докато пилешкото поевтинява, говеждото поскъпва заради засилено търсене.
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб