Кога и как наемодателят може да увеличи наема?

Недвижими имоти

Какви могат да са основните причини за увеличение?

 

Увеличаването на наема е чувствителен въпрос както за наемодателите, така и за наемателите. Докато наемодателите имат право да актуализират наемите според пазарните условия и инфлацията, наемателите имат очаквания за прозрачност и предвидимост. В тази статия ще разгледаме кога и как наемодателят може законно да увеличи наема и какви са правата на двете страни.

 

Законова рамка за увеличаване на наема

В България въпросите за наемните отношения се уреждат от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД), като в него се поставят основните принципи и изисквания за договори за наем на недвижими имоти. Един от основните моменти е, че размерът на наема се договаря между страните и всяко последващо увеличение трябва да бъде извършено в съответствие с договорните клаузи и закона.

Увеличаване на наема в зависимост от типа договор

Наемодателят може да увеличи наема при определени условия, които зависят от вида на договора за наем и уговорените клаузи между страните. Ето основните моменти, които трябва да се имат предвид:

Ако договорът е срочен, наемодателят обикновено няма право да променя наемната цена по време на действието му, освен ако в договора изрично не е предвидена клауза за това. След изтичане на срока на договора, наемодателят може да предложи нови условия, включително по-висок наем, като наемателят е свободен да приеме или откаже новия догово.

В случай на безсрочен договор, наемодателят може да увеличи наема с предизвестие, ако в договора няма конкретни уговорки за актуализиране на наемната цена. Предизвестието трябва да бъде в писмен вид и обикновено дава на наемателя време за реакция.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст