Кои национални символи избраха държавите за своето евро (СНИМКИ)

Ето какви символи избраха първите 8 държави, които ще ви представим (ЧАСТ 2)

 
  1. Гърция

Монетата от 2 евро изобразява митологична сцена от мозайка в Спарта (3 век пр. н. е.)., показваща младата принцеса Европа, отвлечена от Зевс във формата на бик. Надписът по ръба е ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (РЕПУБЛИКА ГЪРЦИЯ).

Монетата от 1 евро възпроизвежда дизайна на атинската сова, която се появява върху древната монета от 4 драхми (5 век пр. н. е.).

Монетите от 10, 20 и 50 цента изобразяват трима различни гръцки държавници:

10 цента: Ригас-Фереос (Велестинлис) (1757-1798), предшественик на гръцкото просвещение и конфедерация и визионер на освобождението на Балканите от османско владичество;

50 цента: Йоанис Каподистриас (1776-1831), първият губернатор на Гърция (1830-1831) след Гръцката война за независимост (1821-1827) (20 цента), и Елефтериос Венизелос (1864-1936), пионер в социалната реформа, който изигра ключова роля в модернизирането на гръцката държава.

На монетите от 1, 2 и 5 цента са изобразени типични гръцки кораби: атинската триера (5 век пр.н.е.) на монетата от 1 цент; корветата, използвана по време на Гръцката война за независимост (1821-1827) на монетата от 2 цента, и модерния танкер на монетата от 5 цента.

Снимка: iStock

  1. Австрия

Австрийските евро монети са проектирани по три основни теми:  цветя, архитектура и известни исторически личности.

В допълнение към обществената консултация чрез проучвания на общественото мнение, група от 13 експерти избра печелившите проекти на художника Йозеф Кайзер.

На монетата от 2 € е изобразен портретът на Берта фон Зутнер, удостоена с Нобелова награда за мир през 1905 г.

На монетата от 1 € е изобразен портретът на Волфганг Амадеус Моцарт, известният австрийски композитор, придружен от неговия подпис.

Монетите от 10, 20 и 50 цента изобразяват архитектурни произведения във Виена: кулите на катедралата Свети Стефан (10 цента), шедьовър на виенската готическа архитектура; дворецът Белведере (20 цента), бижу на австрийския бароков стил, и сградата „Сецесион” във Виена (50 цента), символ на австрийския модернизъм и раждането на нова ера.

Монетите от 1, 2 и 5 цента изобразяват алпийски цветя, представляващи задълженията и ангажимента на Австрия към околната среда: тинтява (1 цент); еделвайсът (2 цента), традиционен символ на австрийската идентичност, и игликата (5 цента).

Австрийските евромонети имат особеността да показват номиналната стойност и на националната лицева страна.

Снимка: iStock

  1. Испания

Има две различни серии испански евро монети в обращение.

Монетите от 1 и 2 евро изобразяват образа на новия държавен глава, Негово Величество крал Фелипе VI, в профил отляво. Вляво от изображението, кръгло и с главни букви, името на емитиращата държава и годината на емитиране „ESPAÑA 2015“, а вдясно знакът на монетния двор.

Испания актуализира дизайна на испанското национално лице на монетите от 1 и 2 евро, които се произвеждат от 2015 г., за да илюстрира промяната в позицията на държавния глава. Монетите от 1 и 2 евро от предишни години са със стария испански национален лик ще останат валидни.

На монетите от 10, 20 и 50 цента е изобразен бюстът на Мигел де Сервантес, автор на "Дон Кихот от Ла Манча", шедьовър на испанската и световната литература.

Монетите от 1, 2 и 5 цента показват катедралата на Сантяго де Компостела, бижу на испанското романско изкуство и едно от най-известните места за поклонение в света.

От този момент нататък знакът за годината се показва във вътрешната част на монета, заедно със знака на монетния двор и името на емитиращата държава. Дванадесетте звезди във външния пръстен  са изобразени като на европейското знаме, без релеф около тях.

Снимка: iStock

 
  1. Естония

Дизайнът на националната страна на естонските евро монети беше избран след публичен конкурс. Жури от експерти подбра предварително 10-те най-добри дизайна.

Печелившият дизайн беше избран чрез телефонно гласуване, което беше отворено за всички естонци. Създаден е от художника Лембит Льомос.

Всички естонски евромонети съдържат географско изображение на Естония, придружено от думата „Eesti“ и годината „2011“.

Надписът по ръба на монетата от 2 евро е „Еesti“ e повторен два пъти, веднъж изправен и веднъж обърнат.

Естонските евро монети са в обращение от 1 януари 2011 г.

Снимка: iStock

 

 

  1. Италия

Италианските евромонети носят различен дизайн за всяка деноминация, избран от шедьоври на културното наследство на страната. Окончателният избор беше направен от обществеността през телевизионна програма, излъчена от RAI Uno, най-голямата телевизионна станция в Италия.

Монетата от 2 евро възпроизвежда портрета, нарисуван от Рафаел на поета Данте Алигиери (1265-1321), автор на „Божествената комедия“. Надписът по ръба повтаря „2“ шест пъти, като се редуват изправени и обърнати цифри.

На монетата от 1 евро е изобразен Витрувианският човек, известната рисунка на Леонардо да Винчи, показваща идеалните пропорции на човешкото тяло.

Монетата от 50 цента възпроизвежда дизайна на настилката на Piazza del Campidoglio с конната статуя на император Марк Аврелий.

Монетата от 20 цента включва скулптура на Умберто Бочони, майстор на италианското футуристично движение.

Монетата от 10 цента изобразява детайл от „Раждането на Венера“, известната картина на Сандро Ботичели, и триумф на италианското изкуство.

На монетата от 5 цента е изобразен Колизеумът в Рим, известният амфитеатър, построен от императорите Веспасиан и Тит, открит през 80 г. сл. Хр.

Монетата от 2 цента изобразява кулата Моле Антонелиана в Торино.

На монетата от 1 цент е изобразен “Кастел дел Монте” близо до Бари.

 

Снимка: iStock
 

 

  1. Кипър

През 2005 г. Централната банка на Кипър стартира конкурс за избор на дизайна на кипърските евро монети, които трябваше да имат три различни мотива, отразяващи спецификата на страната по отношение на културата, природата и морето.

Печелившите проекти, одобрени от Съвета на министрите на Кипър, са създадени съвместно от Татяна Сотеропулос и Ерик Маел.

Монетите от 1 и 2 евро възпроизвеждат идола на Помос, идол с форма на кръст, датиращ от халколитния период (ок. 3000 г. пр.н.е.), представляващ приноса на страната към цивилизацията от праисторически времена.

На монетите от 10, 20 и 50 цента е изобразен корабът Кирения (4 век пр. н. е.), гръцки търговски кораб, чиито останки се смятат за най-старите от класическия период, открити до момента. Той е символ на островната природа на Кипър и историческото му значение като търговски център.

На монетите от 1, 2 и 5 цента е изобразен муфлонът, вид дива овца, представителна за дивата природа на острова.

Снимка: iStock

 

  1. Белгия

Има две различни серии белгийски евро монети в обращение.

Всички купюри от първата серия, емитирани през 2002 г., показват лика на Негово Величество Алберт II, крал на Белгийците, заобиколен от дванадесетте звезди на Европейския съюз с кралския монограм (главна буква „А“ и корона) вдясно. Белгийските евромонети са проектирани от Ян Алфонс Койстерманс, директор на Общинската академия за изящни изкуства в Търнхаут, и избрани от комисия, съставена от високопоставени служители, експерти по нумизматика и художници.

През 2008 г. Белгия направи лека промяна в дизайна на своите национални страни, за да се съобрази с общите насоки, препоръчани от Европейската комисия. Новите национални страни продължават да носят лика на Негово Величество Алберт II, крал на белгийците, заобиколен от дванадесет звезди, но кралският монограм и датата на издаване са изобразени във вътрешната част на монетата – не във външния пръстен – заедно с два нови елемента: знаците на монетния двор и съкращението на името на държавата („BE“).

От 2014 г. втората серия от белгийските монети показва на всяка купюра лика на новия държавен глава Негово Величество Филип, крал на белгийците, в профил вдясно. Вляво от чучелото, обозначението на емитиращата държава „BE“ и отгоре кралският монограм. Под статуята капитанът на монетния двор отбелязва вляво и знакът на монетния двор вдясно годината на емитиране.

На външния пръстен на монетата са изобразени 12-те звезди на европейското знаме.

Надписът по ръба на монетата от 2 евро „2“се повтаря се шест пъти, последователно изправен и обърнат.

Монетите от предишни години със стария белгийски национален лик остават валидни.

Снимка: iStock

  1. Люксембург

Националните лица на Люксембург са проектирани от Ивет Гастауер-Клер по споразумение с Кралското домакинство и националното правителство.

Всички люксембургски монети носят профила на Негово Кралско Височество Великия херцог Анри в три различни стила: нов линеен за монетите от 1 евро и 2 евро; традиционен линеен за монетите от 10, 20 и 50 цента и класически за монетите от 1, 2 и 5 цента.

Думата „Люксембург“ е написана на люксембургски (Lëtzebuerg).

Надписът по ръба на монетата от 2 евро е „2“, повтарящ се шест пъти, последователно изправен и обърнат.

Снимка: iStock

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст