Как да започнете 2025 г. финансово стабилни?
Как да се подготвите финансово за новата година?
Новата година дава на много хора възможност да започнат да спестяват повече и да променят лошите си финансови навици. По време на празничния период често харчим повече, отколкото си мислим. Ако започнете да мислите отсега за разходите си догодина, може да успеете да постигнете паричните си цели.
Ето няколко начина, според The Independent, да сте сигурни, че финансите ви през януари ще стъпят на добра основа:
1. Определете бюджет
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Освен че „оцелявате“ до януарската заплата, също така е разумно да определите по-дългосрочен бюджет за новата година и след това. Може и да нямате време заради натоварените празнични дни, но това е важна стъпка за вашата финансова стабилност през 2025 г. Крис Хендерсън, директор по спестявания, казва:
„Планирайте колко бихте искали да харчите на месец за седмични основни неща, развлечения или „хубави вещи“ и поставете всичко в планер. Можете да запишете това на хартия или да използвате някое от многото приложения, които съществуват, за да ви помогнат."
2. Откажете се от абонаментите, които не използвате
Прегледайте банковите си извлечения и вижте дали има абонаменти, от които бихте могли да се отървете или да намерите по-бюджетна алтернатива. Много фитнес зали ще се подготвят да посрещнат нови клиенти, които започват фитнес режими за новата година, така че сега е моментът да вземете абонамент с намалена цена. Същото важи и за стрийминг платформите.
3. Разпределете парите си
Крис Хендерсън предлага да разбиете всички разходи, които имате за медсец - пазаруване за храна, наем, ипотечни плащания и други. Можете или да разделите пари с помощта на приложението на вашата банка или да го правите на ръка. Опитайте се да харчите разпределените пари само за целите, които сте им определили.
5. Поставете си цели
Помислете си какви финансови цели бихте си поставили през новата година. Искате да си купите нова кола? Нямате търпение за новият iPhone? Или просто искате да спестите някой лев. Каквото и да е трябва да имате ясни цели. Когато човек си постави цели е по-мотивиран да работи за тяхното постигане. Спествайки по-малко всеки месец може да ви помогне в създаването на спестовен фонд за спеши нужди.
*Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.