САЩ наложи санкции на Газпромбанк, за да ограничи износа на руски газ
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Къде е България спрямо останите страни към септември 2024 г.?
В една пазарна икономика цените на стоките и услугите могат винаги да се променят. Някои се повишават, други се понижават. За инфлация говорим, когато е налице общо повишение на цените на стоките и услугите, а не само на някои отделни артикули. Тя означава, че за 1 евро днес можете да купите по-малко от вчера. Иначе казано, с течение на времето инфлацията намалява стойността на парите, обясняват от Европейската централна банка. Годишният темп на инфлация представлява цената на цялата кошница в даден месец в сравнение с цената ѝ през същия месец на предходната година.
Годишният темп на инфлация в еврозоната е 1,7% през септември 2024 г., което е спад спрямо 2,2% през август. Година по-рано този показател беше 4,3%. Годишната инфлация в Европейския съюз е 2,1% през септември 2024 г., което е понижение спрямо 2,4% през август. Година по-рано процентът беше 4,9%. Тези данни се публикуват от Евростат, статистическата служба на Европейския съюз.
Най-ниските годишни темпове бяха регистрирани в Ирландия (0,0%), Литва (0,4%), Словения и Италия (и двете по 0,7%). Най-високите годишни стойности бяха регистрирани в Румъния (4,8%), Белгия (4,3%) и Полша (4,2%). В сравнение с август 2024 г. годишната инфлация спадна в двадесет държави членки, остана стабилна в две и се повиши в пет.
За България видно от данните става ясно, че инфлацията от 15,6 % през септември 2022 г. се стопява до 1,5 % към септември 2024 г.
През септември 2024 г. най-голям принос за годишния темп на инфлация в еврозоната имаха услугите (+1,76 процентни пункта, пр.п.), следвани от храните, алкохола и тютюна (+0,47 пр.п.), неенергийните промишлени стоки (+0,12 пр.п.) и енергията (-0,60 пр.п.).
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Производството на мляко достигна 160,8 милиона тона през 2023 г.
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците