Годината започва със спад в новите жилищни заеми

Лихвите по ипотечните заеми задържат нивата си.

 

Неколкократното покачване на основните лихви от ЕЦБ от юли 2022г. се очаква постепенно да оскъпи заемите и у нас. Засега отражението се усеща по-скоро в кредитите за бизнеса и междубанковите заеми.

А след поскъпването на потребителските заеми за домакинствата в края на миналата година, сега статистиката на БНБ отчита понижение на лихвите по заемите за потребление. През януари нивата на лихвите при офертите за жилищни кредити се запазват. 

Според прогнозите на БНБ са лихвите у нас ще достигнат най-високите си нива в края на 2023г., след което ще се стабилизират на това ниво. А предвид очакваното покачване, централната банка прогнозира и спад в кредитирането като цяло.

 

А данните за януари, показват, че лихвените нива по нови жилищни заеми в лева за домакинствата запазват нивата си, както на месечна, така и на годишна база.

 

Средната лихва, по която са се отпускали жилищни кредити през януари се запазва на 2,61% при среден Годишен процент на разходите 2,82%, показват данните на БНБ.

 

По-малко жилищни кредити

Снимка: istockphoto.com

Макар на годишна база жилищните кредити да са нарасна ли с 21,7%, то от началото на годината статистиката отчита спад - новите жилищни кредити са с 23% по-малко спрямо месец по-рано.

 

Данните на БНБ показват, че в края на януари новоотпуснатите жилищни кредити са с  23% по-малко спрямо месец по-рано. През това време общият обем на банковите заеми за жилище взлиза на 480, 7 млн.лв.

 

Потребителски кредити

Снимка: iStock

Заемите за текущо потребление отчитат ръст, както на месечна, така и на годишна база, като спрямо година по-рано те са нараснали с 16,7%. Общият обем на отпуснатите заеми за текущо потребление в лева към края на януари възлизат на 591,2 млн. лв

Лихвената статистика на БНБ сочи, че и при тези заеми банковите оферти се подобряват, спрямо месец по-рано, когато беше отчетен ръст в средната лихва.

 

През януари средната лихва, при която са се отпускали заеми за текущо потребление е била 8,93% (месец по-рано 9,65%), а средният размер на общите разходи по тези заеми е 9,45%

 

 Депозити

Снимка: bTV

Лихвените нива по срочни депозити на домакинства в банковата система отчитат понижение в средните лихвени проценти, спрямо месец по-рано. Средната годишна лихва, която банките са начислявали по срочни депозити в лева през януари е била 0,29% и 0,88% в евро. От „Моите пари“ припомнят,  че средната лихва по банкови депозити в лева е основна компонента при формиране на лихвата по жилищни кредити в лева.

 

През месец януари статистиката на БНБ сочи, че през същият месец са били открити 20,4% повече депозити в лева, отколкото през януари 2022 г.

 

При новите депозити в евро откритите депозити за същият периода са с 15,2% повече, спрямо година по-рано. В края на януари обемът на откритите депозити в лева е 164,4 млн. лв, а тези в евро 171.9 млн. лв. 

 

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст