Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Анализатори отбелязват, че евентуални нови мита могат да затруднят икономическия растеж на Европа
Историческата победа на Доналд Тръмп в изборите в САЩ предизвика сериозни пазарни движения и катапултира долара към най-големия му ръст от референдума за Брекзит през 2016 г. Доходността на американските акции се покачи, а инвеститорите по света преоценяват новия икономически курс, който включва търговски мита и данъчни облекчения, съобщава Financial Times.
Поскъпването на долара
Щатският долар значително поскъпна спрямо основните валути – еврото, йената и британския паунд, тъй като трейдърите отново започнаха да прилагат т.нар. „Тръмп търговия“, при която очакванията са, че новоизбраният президент ще въведе нови мита и данъчни стимули. Според анализатори това ще увеличи инфлацията и ще повлияе на темповете на намаляване на лихвените проценти.
На Уолстрийт също се усещат оптимистични нагласи. Индексите S&P 500 и Nasdaq 100 отчетоха значителен ръст – съответно с 2.2% и 1.7%. „Тръмп търговията се завръща“, заяви Франческо Пезоле, валутен стратег от ING, визирайки възможността за републиканско мнозинство в Конгреса, което да подкрепи тези политики и още повече да засили долара.
Оптимизмът на инвеститорите
Оптимизмът на инвеститорите се отрази и върху индекса Vix, който измерва очакваната волатилност на пазарите и достигна най-ниското си ниво от септември. Според Лука Паолини, главен стратег в Pictet Asset Management, акциите ралират не защото пазарите имат конкретен фаворит, а защото несигурността около бъдещата посока на икономиката намалява.
Американските и европейските пазари на облигации обаче реагират различно на събитията – доходността на американските 10-годишни облигации се повиши до 4.44%, докато тази на германските облигации спадна до 2.40%. Анализатори отбелязват, че евентуални нови мита могат да затруднят икономическия растеж на Европа. Според Робърт Дишнър, портфолио мениджър в Neuberger Berman, това може да принуди Европейската централна банка да запази политиката си по-различна от тази на Федералния резерв на САЩ.
Движенията в цените на суровините също показват загрижеността на инвеститорите за глобалния растеж, ако митата бъдат въведени. Медта поевтиня с 4%, а цената на суровия петрол Brent спадна с 2.7%. „Америка на първо място“ явно означава „суровините на второ място“, коментира Франсиско Бланч от Bank of America. Очакванията за нови мита и по-леко регулиране в САЩ пък натиснаха надолу акциите на възобновяемите енергийни източници и европейските производители на автомобили, докато американските банки отбелязаха покачване.
Какво се случва с останалите валути?
На валутните пазари, мексиканското песо, силно изложено на риск от търговските политики на Тръмп, загуби 2.4% от стойността си спрямо долара. В Япония, отслабването на йената с 1.7% до 154.3 йени за долар също доведе до покачване на японския фондов пазар, където индексът Topix се увеличи с 1.9%.
От друга страна, китайските пазари бяха подложени на натиск, като индексът Hang Seng се понижи с 2.2%, воден от спадовете на компаниите от континентален Китай. Валутите, свързани с икономиката на Китай, също отслабнаха, като австралийският долар падна с 1.2%. „Митата на Тръмп имат потенциала да нанесат сериозен удар върху икономиката“, заяви Рей Атрил от National Australia Bank.
Очакванията за нови мита, стимулиращи американската икономика, обаче повишиха стойността на някои компании в САЩ. Акциите на Tesla, например, поскъпнаха с 12% в предпазарната търговия на спекулации, че поддръжникът на Тръмп Илон Мъск може да се възползва от намаляване на регулациите.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи