„Ние не сме Дисниленд": Възмущение в Рим заради „гладиаторските“ битки на Airbnb в Колизеума
Туристи ще могат да участват в инсценирана битка в гладиаторско облекло
Какво е нулево базирано бюджетиране?
Според данни от Investopedia, нулево базираното бюджетиране (ZBB) представлява иновативен подход за планиране на разходите, при който всяка една стъпка от бюджета трябва да бъде оправдана за всеки нов период. Процесът започва от "нулева база", като всяка функция в организацията се анализира детайлно, за да се определи нейните нужди и разходи. Бюджетите след това се изграждат на основата на това, което е необходимо за предстоящия период, без значение дали сумите са по-високи или по-ниски от предходните.
Как работи нулевото бюджетиране?
Този тип бюджетиране позволява стратегическите цели на най-високо ниво да бъдат интегрирани в процеса на бюджетиране, като ги свързва със специфични функционални области в организацията. Разходите първоначално се групират и след това се измерват спрямо предишни резултати и настоящи очаквания.
Бюджетирането на нулева база може да бъде текущ процес, който обхваща няколко години и включва преглед на различни функционални области от мениджъри или ръководители на групи поетапно. Въпреки че този метод може да помогне за намаляване на разходите, избягвайки автоматичните увеличения или намаления на бюджета, той е времезадържащ и изисква повече усилия в сравнение с традиционното бюджетиране, базирано на разходите.
Нулевото бюджетиране се прилага основно в бизнеса, но може да бъде полезно и за отделни лица и семейства, които искат да управляват своите финанси по-ефективно.
Нулево базирано бюджетиране срещу традиционно бюджетиране
Традиционното бюджетиране включва постепенно увеличаване на разходите, например с 2% спрямо предходните бюджети. От друга страна, нулевото бюджетиране изисква обосновка не само на новите разходи, но и на вече съществуващите, което поставя допълнителен натиск върху мениджърите да оправдаят всяка стотинка.
Туристи ще могат да участват в инсценирана битка в гладиаторско облекло
Не забравяйте да следите за тези въпроси, които интервюиращият може да използва, за да ви изпита
Данните на комисията по стоковите борси и тържищата показват още, че килограм краве сирене струва 11.39 лв, а кашкавал "Витоша" 17.23 лв.