За да се ограничи опасността: Предприемач предлага терминали за лекарства, вместо вендинги (ВИДЕО)
По негови думи близо 20% от населението на страната няма достъп до лекарства
От мистериозния си произход до превръщането си в инструмент за огромни печалби и загуби
Биткойн, една от най-обсъжданите иновации в света на финансите, продължава да бъде в центъра на вниманието благодарение на своите драматични възходи, спадове и неочаквани обрати. След победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ цената на биткойн се издигна до поредица от рекордни върхове.
Поддръжниците на дигиталната валута празнуват и се чудят колко по-ценна може да стане тя - като някои предполагат, че може да достигне 100 000 долара за монета.
От мистериозния си произход до превръщането си в инструмент за огромни печалби и загуби, дигиталната валута впечатлява с необикновената си история. Ето списък на седемте от най-невероятните моменти, които очертават бурния ѝ път.
1. Мистериозният създател на Биткойн
Никой не знае със сигурност кой е изобретил биткойн. През 2008 г. някой с псевдонима Сатоши Накамото публикува концепцията за peer-to-peer система за цифрови пари. Но самоличността на Накамото остава загадка. През годините редица личности, включително австралийският компютърен учен Крейг Райт и други, претендираха за създателя на криптовалутата, но доказателства така и не бяха предоставени.
2. Първата биткойн пица
На 22 май 2010 г. Лазло Ханеч прави първата записана биткойн транзакция, като купува две пици за криптовалута на стойност 41 долара. Днес тези биткойни биха стрували стотици милиони долари, превръщайки сделката му в източник на безкрайни шеги в крипто общността.
3. Биткойн като законно платежно средство
През 2021 г. президентът на Ел Салвадор, Найиб Букеле, обявява биткойн за законно платежно средство, задължавайки бизнесите да го приемат заедно с щатския долар. Макар този ход да доведе до краткотраен туристически интерес, биткойн все още не е успял да измести долара като предпочитана валута в страната.
4. Крипто бумът и сривът в Казахстан
През 2021 г. Казахстан се превърна в световен център за копаене на биткойни, благодарение на евтината си електроенергия. Но прекомерното натоварване на електрическата мрежа доведе до правителствени ограничения, което беляза краха на индустрията в региона.
5. Забравеният твърд диск с милиони
Джеймс Хауелс от Уелс изхвърля твърд диск, съдържащ достъп до крипто портфейл на стойност над 100 милиона долара. Той безуспешно моли местния съвет да му позволи да претърси сметището, където вероятно се намира устройството.
По негови думи близо 20% от населението на страната няма достъп до лекарства
Какви са ползите от този вид облагане?
Това постави ценови рекорд за сувенири от корабокрушението