Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Колко струва един тон костилки за гориво?
Тази ферма се отоплява от 18 век и успява да посрещне туристи без да получава ужасяващи сметки за енергия, които измъчват испанците. Човекът, който поддържа отоплението е фермерът Давид Хименес Замора. почти не се стресва, когато цените на газа и електроенергията в Испания скочиха с енергийната криза. Енергийната криза не може да уплаши 48-годишния мъж. Неговата тайна? Маслинови костилки.
„Използваме маслинови костилки от нашите дървета, за да отопляваме басейна, системата за подово отопление и да получаваме топла вода“, казва 48-годишният мъж, по данни на БГНЕС.
Къде другаде се използва горивото от маслини?
Маслиновите костилки захранват и машините за производство на прочутия испански зехтин „течно злато“ в два земеделски кооператива, в които Давид участва. Слънчевите панели покриват останалата част от енергийните им нужди.
Използването на костилките за захранване на бойлери в домове и малки предприятия, мелници и дори полети в сърцето на Испания, където се отглеждат маслини, показва ролята, която индустрията, и огромният селскостопански сектор на страната, могат да играят за подпомагане на декарбонизацията на трудни за електрифициране сектори като авиацията.
Използването на костилките като биомаса не е новост в страните производителки на маслини като Испания и Италия. Въпреки това енергийният шок след нахлуването на Русия в Украйна, стремежът на Европа към декарбонизация и борбата на маслиновата индустрия през последните години с колебанията в цените предизвикаха нов интерес към извличането на максимална стойност от реколтата, твърдят фермери и индустриални групи.
Испанската индустрия за производство на маслиново масло е и естествен съюзник на компании като Repsol и Cepsa, които инвестират значителни средства за увеличаване на капацитета за превръщане на органични отпадъци в биогорива. Испания е най-големият производител на зехтин в света, като през последните години произвежда до половината от световното производство, 80% от което е в Андалусия.
Бизнесът с маслини
Приблизително една трета от костилките на маслините се рафинират, за да се намали съдържанието на влага и да се получи чист продукт, който може да захранва битови котли. Цената е най-висока - до два пъти по-висока от тази на нерафинираните костилки. Останалата част се използва за производство на топлинна енергия.
В края на миналата година в Испания е имало 31 фирми, които рафинират и произвеждат маслинови костилки като биомаса, в сравнение с 25 през 2020 г. Много от тях, като Pelaez Renovables, се намират в Андалусия. Всяка година тя рафинира до 25 000 тона костилки за продажба на битови и промишлени клиенти, като добавената стойност е между 60 и 80 евро на тон.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови