Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
На кое място се нарежда качеството на въздуха в България?
Само седем държави в света са постигнали безопасни нива на замърсяване на въздуха през 2023 г., разкрива нов доклад на швейцарската компания за технологии за качество на въздуха IQAir. Световният доклад за качеството на въздуха се основава на данни от 134 държави, територии и региони. От тях за 124 е установено, че нарушават безопасните нива на фини прахови частици, съгласно насоките на Световната здравна организация.
Тези микроскопични частици, с размери по-малки от 2,5 микрона в диаметър, могат да бъдат вдишани дълбоко в дробовете ни и дори да достигнат кръвта ни. Те са свързани със сърдечни и белодробни заболявания, високо кръвно налягане, повишен риск от астма, депресия и тревожност и преждевременна смърт.
Кои седем държави отговарят на нивата на безопасно качество на въздуха?
Седемте държави, които отговарят на безопасната насока от пет микрограма на кубичен метър въздух (µg/m3) или по-малко, са Австралия, Естония, Финландия, Гренада, Исландия, Мавриций и Нова Зеландия. Пуерто Рико, Бермудите и Френска Полинезия също попадат под безопасните нива. В Европа Исландия има най-чист въздух следвана от Естония и Финландия.Други най-малко замърсени държави включват Швеция, Ирландия, Норвегия, Португалия, Лихтенщайн, Дания, Андора, Люксембург, Швейцария, Германия.
Европейските градове са показали подобрение след доклада от 2022 г., като 54% са класифицирани като зелени през 2023 г. в сравнение с 39% предходната година.
Колко лошо е замърсяването на въздуха в други европейски страни?
В категорията на страни, които са със замърсяване до три пъти над безопасния стандарт попадат: Литва, Чехия, Унгария, Малта, Словакия, България, Хърватия, Полша, Кипър, Словения и Италия. Хърватия показа най-голям напредък през 2023 г. в понижаването на нивата на замърсен въздух, като средната годишна стойност спада с повече от 40% в сравнение с 2022 г. Тя постигна това чрез увеличаване на използването на възобновяеми енергийни източници.
Какво прави ЕС за подобряване на качеството на въздуха?
Планът за действие за нулево замърсяване на Европейската зелена сделка включва цел за намаляване на преждевременните смъртни случаи от фини прахови частици с 55% в сравнение с 2005 г. до 2030 г. Той също така поставя цел да гарантира, че няма дългосрочни въздействия върху здравето до 2050 г.
За да постигнат тази цел, институциите на ЕС се споразумяха по-рано тази година относно предложение за актуализиране на стандартите за качество на въздуха. Познати като директиви за качеството на атмосферния въздух, те определят стандарти за качество на въздуха за 12 замърсителя.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи