Около една трета от държавите-членки на ООН някога са имали жена лидер
От 1990 г. насам броят на жените лидери нараства значително
Въпреки напредъка в борбата за равенство между половете, жените остават малцинство сред световните лидери. Според данни на ООН, едва 13 от 193-те държави-членки на организацията имат жена начело на правителството. Пример за промяната в световен мащаб е Мексико, където Клаудия Шейнбаум наскоро положи клетва като първата жена президент на страната, отбелязвайки исторически момент. Това я прави една от малкото жени в света, които заемат тази позиция.
Според анализа на Pew Research Center, Мексико е една от деветте държави, в които настоящата жена лидер е първата жена, заела тази роля в историята на страната. По този начин, макар и броят на страните с жени лидери да остава сравнително малък, фактът, че толкова много от тях за пръв път избират жена на този пост, показва значителен напредък. В момента Миа Мотли, министър-председател на Барбадос, държи титлата за най-дълго управляваща жена лидер, с повече от шест години на този пост.
Исторически поглед: Първите жени лидери и трайно влияние
Историята на жените начело на правителства е относително нова. Първата жена, заела тази позиция, е Сиримаво Бандаранаике в Шри Ланка (тогава Цейлон) през 1960 г. Тя поставя началото на ера на политическа промяна, която след нея продължават други емблематични фигури. През 1966 г. Индия избира Индира Ганди за министър-председател, а през 1969 г. Израел посреща Голда Меир като ръководител на правителството.
От 1990 г. насам броят на жените лидери нараства значително, като пикът в назначаването на жени лидери е през 2010 г., когато пет държави – Австралия, Коста Рика, Киргизстан, Словакия и Тринидад и Тобаго – за първи път избират жена начело. Въпреки напредъка обаче, все още само 31% от страните-членки на ООН някога са имали жена като правителствен ръководител.
Шейх Хасина, бившият министър-председател на Бангладеш, държи рекорда за най-дълго управлявала жена лидер в съвременната история. Тя е била начело на страната си над 20 години, но по-рано тази година напуска поста след поредица от масови протести, които започват заради противоречива квотна система и прерастват в недоволство срещу правителството.
Предизвикателства и бариери пред жените лидери
Въпреки този позитивен тренд, мнозина отбелязват, че политиката все още е доминирана от мъжете. Жените често срещат пречки по пътя си към лидерски позиции – от предразсъдъци и стереотипи до системни и културни ограничения, които варират в различните региони. В страните с утвърдени демократични традиции жените се издигат по-лесно, но в други култури това продължава да е предизвикателство.
Заслужава да се отбележи, че някои жени лидери са изключени от статистиката, когато държавите им не са членки на ООН или когато политическата им власт не е ясно дефинирана. Например, президентът на Косово, Вьоса Османи, както и бившите лидери на Тайван и Мианмар, Цай Инг-вен и Аун Сан Су Чи, не са включени в изследването на Pew Research Center.