Как климатичните промени накараха Земята да вибрира в продължение на 9 дни? (ВИДЕО)

Сигналите са засечени през септември 2023 г.

 

Миналата година масивно свлачище, предизвикано от изменението на климата, в отдалечена част на Гренландия разтърси Земята в продължение на девет дни.

По данни на Euronews, сеизмометри откриха мистериозни вибрации по цялото земно кълбо, от Арктика до Антарктика през септември 2023 г. Те бяха различни от обичайните сигнали, причинени от земетресения, и съдържаха само една честота на вибрация, като монотонно бръмчене.

„Когато за първи път видях сеизмичния сигнал, бях напълно объркан“, казва съавторът на ново проучване на събитието, д-р Стивън Хикс от отдела по науките за Земята на Лондонския университет.

„Въпреки че знаем, че сеизмометрите могат да записват различни източници, случващи се на земната повърхност, никога досега не е била записана толкова дълготрайна, глобално пътуваща сеизмична вълна, съдържаща само една честота на трептене.“

Именно това, казва Хикс, го е вдъхновило да ръководи екип от учени, за да разгадаят пъзела. Екип от 68 изследователи от 40 институции в 15 държави се заели да разкрият мистерията.

Какво е причинило мистериозните вибрации?

Международният екип откри, че събитията след масивно свлачище, предизвикано от изменението на климата , са отговорни за сеизмичните сигнали.

 

Планински връх с височина 1,2 километра се срути в отдалечения фиорд Диксън на Гренландия през септември миналата година. Приблизително 25 милиона кубични метра скали и лед се разбиха във фиорда - достатъчно, за да напълнят 10 000 плувни басейна с олимпийски размери. Заклещена в тесния фиорд, водата се плиска обратно на 200 метра във въздуха. Той генерира вълна с височина 110 метра, която се простира на 10 километра през фиорда, но намалява до 7 метра за минути.

Новината за масивно цунами в североизточен гренландски фиорд помогна на изследователите да започнат да свързват точките. Екипът използва компютърно моделиране, сателитни изображения и полеви измервания, за да пресъздаде свлачището и случилото се след това. Техният модел прогнозира, че водата ще продължи да се плиска назад и напред в усукания фиорд на всеки 90 секунди в продължение на около девет дни.

Изменението на климата е причинило огромното свлачище

Изследователите пишат, че свлачището е в резултат от изтъняването на ледника в подножието на планината и невъзможността да задържи скалата над него. Това в крайна сметка се дължи на изменението на климата. Арктика се затопля почти четири пъти по-бързо от останалата част на планетата и ледената шапка на Гренландия губи около 30 милиона тона лед на час. Тъй като ледниците, които поддържат планините в региона, се топят, климатичните промени все повече предразполагат полярните региони към големи свлачища.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст