Кой е първият в света „енергиен остров“? (СНИМКИ)

ESG

След като бъде завършен, електрическият хъб ще обединява кабели от офшорни вятърни паркове

 

В средата на Северно море изкуствен остров с размерите на осем футболни игрища ще се издигне от вълните. Белгийският остров на принцеса Елизабет, първият в света изкуствен енергиен остров, се изгражда с 23 бетонни кесона, направени от нисковъглеродния цимент на Holcim ECOPlanet. 

С нарастващото търсене на енергия, преходът към чиста енергия е в решаващ момент, като операторите проучват по-устойчиви, ориентирани към бъдещето решения. Строителният сектор има важна роля за увеличаване на достъпа до възобновяема енергия по устойчив начин. 

Тъй като енергийният сектор е отговорен за над 75% от емисиите на парникови газове, проекти като този енергиен остров – който ще даде на Белгия достъп до 3,5 гигавата енергия, генерирана от офшорна вятърна енергия и ще й позволи да търгува с това със съседите – са централни за Европейския съюз Цел (на ЕС) за 2050 г. нетно нула и Европейската зелена сделка.

Предизвикателството 

Проектът е ръководен от Elia Group, която управлява електропреносната мрежа на Белгия, включва изграждането на остров, който да приема високоволтови постоянни и променливи токове. От сайта на Holcim разбираме, че това ще се намира на 45 км от брега и ще обхваща 6 хектара. 23-те бетонни кесона ще образуват външния пръстен на острова, който ще включва и малко пристанище, за да позволи лесен достъп за екипажите по поддръжката. 

 

Снимка: Elia Group

Изграждането на остров "Принцеса Елизабет" по средата на Северно море не е никак лесна работа. Строителсвото среща известни предизвикателства по отношение на монтаж на острова и стротиленнтире решения. След тестване от TM Edison, нисковъглеродният цимент ECOPlanet на Holcim с цимент с висока устойчивост на сулфати (HSR) е избран за изграждане на кесоните поради неговата издръжливост. Този цимент ще позволи на остров Принцеса Елизабет да издържи на разяждащата, груба среда в Северно море за гарантирани 100 години, като същевременно осигурява висока якост и обработваемост

Докато строителството на остров "Принцеса Елизабет" продължава, се отбелязва бърз напредък. Проектът започна през 2022 г. и ще продължи до 2030 г., като бетонните работи ще се извършват от началото на 2024 г. до средата на 2026 г. Използването на нисковъглероден цимент ECOPlanet ще намали общия CO2 отпечатък на проекта с повече от 40% в сравнение със стандартните цименти. 

 

След като бъде завършен, електрическият хъб ще обединява кабели от офшорни вятърни паркове в Северно море, за да достигне капацитет от 3,5 гигавата, което е достатъчно енергия за захранване на Папуа Нова Гвинея за една година. След като стигне до острова, енергията ще бъде насочена към Белгия и ще бъде домакин на междусистемни връзки с Обединеното кралство и Дания. 

Като ключова част от европейските климатични и енергийни цели за разработване на повече от 100 гигавата офшорни енергийни мощности до 2030 г.

 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст