Все повече фалшиви обяви за работа - как да се предпазим

Киберсигурност

Измамниците са склонни да използват името на служител от голяма компания и да изработят обява за работа, която отговаря на подобни позиции

 

Търсенето на работа никога не е било лесно. Нещата стават още по-сложни сега, когато в световен мащаб нараства тенеденцията измамници да публикуват фалшиви обяви за работа.

През последната година измамите от този вид са се увеличили, според Ева Веласкес, президент и главен изпълнителен директор на Identity Theft Resource Center, организация с нестопанска цел, която помага на потребителите, когато самоличността им е компрометирана, казва АП.

Тъй като повечето търсещи работа се обръщат към онлайн платформи за работа, измамниците се представят за компании и специалисти по подбор на персонал, за да подмамят хората да им дадат пари или лична информация.

Това се случва с Тешен Ислам, 28-годишен анализаторка по качеството. Тя търсила работа от няколко месеца, когато най-накрая получила предложение от известна компания за маркетингови технологии. Или поне си мислела, че е така. След едноседмичен процес, включващ онлайн формуляр с въпроси, тя получава работата и чек. Помолена е да го депозира и да изпрати на компанията 1000 долара, за да плати пратката на оборудването, от което се нуждае за работата.

Няколко дни по-късно нейната банка я уведомява, че чекът е отхвърлен, защото изглежда, че тя си сътрудничи с измамници и прекратява всички банкови отношения с нея.

Ако търсите работа, ето някои препоръки от експерти как да избегнете измамниците:

Измамниците са склонни да използват името на служител от голяма компания и да изработят обява за работа, която отговаря на подобни позиции. Първият червен флаг е, че измамниците обикновено се опитват да направят работата много привлекателна. Тази обява обикновено предлага много високи заплати за донякъде нискоквалифицирана работа и става въпрос за отдалечена позиция.

Някои измамници публикуват фалшиви работни места, но други достигат директно до търсещите работа чрез съобщения в мрежите за намиране на работа. Ако измамниците искат да откраднат вашата лична информация, те може да ви помолят да попълните няколко формуляра, които включват информация като вашия социалноосигурителен номер и подробности за шофьорската книжка.

 

Единствената информация, която работодател трябва да поиска в началото на процеса, са вашите умения, трудов опит и информация за контакт. Други подробности обикновено не трябва да се споделят с работодател, докато не получите оферта.

Независимо дали отговаряте на обява за работа или на специалист по подбор на персонал, трябва да проучите компанията.

Фалшивите наематели често се свързват с търсещите работа чрез социални медии или текстови съобщения. Ако някой се свърже с вас, потвърдете самоличността му, преди да отговорите на съобщението му.

Ето няколко препоръки, докато проучвате работодателя или компанията: 

  • Не отговаряйте веднага на съобщението.
  • Разгледайте онлайн и проучете дали компанията има обявени свободни позиции на официалния си уебсайт.
  • Проучете името на рекрутъра и проверете лицето в социалните медии.
  • Ако компанията има свободна позиция на уебсайта си, кандидатствайте директно през уебсайта.

Избягвайте да кликвате върху връзки, изпратени до вас, независимо дали за кандидатстване за позиция или за попълване на въпросник.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст