
Каква инфлация очаква БНБ за тази година?
Управителния съвет прие периодичното издание на БНБ „Макроикономическа прогноза“, март 2025 г.
Членството в еврозоната остава цел за София, но в дългосрочен план
Решението на България да замрази кандидатурата си за еврозоната не е изненадващо и вероятно непосредственият ефект от него ще е малък, коментира в свой материал „Файненшъл таймс”. То обаче отразява отслабващата привлекателност на еврозоната, относителната фискална стабилност на България и ползите от съществуващия в страната валутен борд.
В интервю за „Уолстрийт Джърнъл” по-рано този месец премиерът Бойко Борисов и финансовият министър Симеон Дянков заявиха, че плановете на България за приемане на еврото ще бъдат замразени за неопределено време заради съществуващите рискове. „Точно в този момент не виждам ползи от влизането в еврозоната, само разходи,” заяви Дянков пред изданието.
Дълго време членството в еврозоната беше една от целите на балканската страна и Борисов потвърди амбицията през 2010 година, като определи 2013-а като срок за постигането й. По онова време тази дата беше възприета като оптимистична. България дори не е част от „чакалнята” за еврозоната, валутно-обменният механизъм ERM II, въпреки че ползва фиксиран курс с еврото още от създаването му.
Сега страната се разграничи от еврото. За разлика от много нейни съседи, като Гърция, България запази до голяма степен строгата фискална политика в последните години. Между другото, София отговаря на всички критерии за членство в еврозоната.
Програмата на правителството за строго ограничаване на разходите намали дефицита до 2,1% от Брутния вътрешен продукт миналата година, дългът се равнява на 17,5% от БВП, едно от най-ниските равнища в Европа. Икономическите трудности от последните години намалиха инфлацията (преди това беше единствената област, в която страната не изпълняваше изискванията на еврозоната), която ЕС очаква да се установи на средно 2,6% тази година.
Според Дянков правителството не иска да застраши това с приемането на еврото в момент на несигурност, тъй като лишената от пари, но внимателна във фискално отношение страна не иска в крайна сметка да субсидира непредпазливите дългогодишни държави-членки на еврозоната. Макар за момента да загърбва присъединяването към еврозоната, то остава цел в дългосрочен план, въпреки че не е ясно точно колко дълго ще е отлагането.
Управителния съвет прие периодичното издание на БНБ „Макроикономическа прогноза“, март 2025 г.
Общите приходи на компанията са достигнали около 3,9 млрд. долара
През 2024 г. износът на метали от ЕС възлиза на 19 милиона тона