Трима студенти разказват за кризата със студентските общежития в Нидерландия

БГ Бизнес

Как се живее между високите наеми и големите мечти

 

Недостигът на студентски жилища в Нидерландия не е нещо ново за студентите, които учат там, но през 2024 г. ситуацията достигна критична точка. Средният месечен наем за стая, по данни от БТА, вече е 653 евро, а в градове като Амстердам достига близо 1000 евро. В същото време броят на свободните стаи намалява, а конкуренцията е свирепа. Как се справят студентите в тази тежка обстановка? Срещнахме се с три млади жени - Виктория, Теодора и Александра, които споделиха какво означава да се учи и оцелява в една от най-скъпите държави в Европа.

Виктория Пепеланова: "Процесът е подобен на покупка на билети за концерт"

Виктория учи Международно и Европейско право в Хага - един от най-скъпите градове в Нидерландия. Първата й година започва сравнително спокойно, когато успява да наеме студио за 600 евро на месец чрез платформа, организирана от университета.

„През първата година университетът предлага достъп до платена платформа за студентски стаи и апартаменти, които не са официални общежития, но са най-близкото до тях. Процесът е подобен на покупка на билети за концерт. Ако си достатъчно бърз, имаш шанс да резервираш стая.“

Но този комфорт трае само година. Системата в Нидерландия позволява на първокурсниците да ползват жилища, организирани от университета, само за една учебна година. След това студентите трябва сами да намерят място. Сега Виктория дели тристаен апартамент с две приятелки, за който плащат 2025 евро на месец, или по 675 евро на човек.

„Сумата изглежда стряскаща, но за качеството, което получаваме - реновиран апартамент в добра локация, това е добра сделка,“ казва тя. Допълнителните 90-100 евро месечно за консумативи увеличават бюджета, а управлението на тези разходи изисква стриктно планиране. Така че общата сума на човек лесно надвишава 750 евро. За щастие, родителите й я подкрепят финансово, защото стипендията, която получава, не е достатъчна.

 

Виктория не е засегната много от кризата, но определено признава, че съществуват известни проблеми в тази област. Според нея причините за кризата са очевидни: нарастващият брой студенти, бавното строителство и дискриминация на чуждестранните студенти. Кое е по-евтино общежитие или наемане на стая? Според нея няма особена разлика в цената между общежитие и наемане на стая като и в двата случая наемите варират между 500 и 1200 евро, като разликата основно зависи от местоположението и условията, а не от типа на жилището.

 

Теодора Желева: „Живея в Нидерландия от 5 години“

Теодора живее във Нидерландия от 5 години. Тя учи магистър Медицинска Биология в Радбауд, Наймехен. През първите две години тя сменя две различни квартири, като на всяко място прекарва по година. И на двете места плаща по 600 евро месечно.

Първата квартира е била със споделена кухня и баня с двама души, но със самостоятелна тоалетна. През последните три години Теодора живее в общежитие с площ от около 40 кв.м. „Първата година плащах 650 евро, втората 700 евро, а сега наемът е 740 евро. Въпреки това аз плащам само половината, защото живея с приятеля си,“ обяснява тя.

Наемът го вдигат всяка година през юли, поне организацията към която са тези общежития. Студентите знаят още няколко месеца преди това каква ще е цената. Винаги досега наемите ми са били с включени сметки. Ако живееш на общежитие, разликата между реалната сметка и тази която е била фиксирана в договора ти я връщат. Това нещо обаче не се случило при Теодора, когато е била на квартира.

Общежитията в Нидерландия предлагат индивидуални стаи, които варират от студиа със самостоятелни удобства до по-малки стаи с общи бани и кухни, но намирането на място е изключително трудно, особено за чуждестранни студенти. Публикации като „само за холандци“ и високи изисквания на наемодателите допълнително ограничават възможностите, а измамите и платените абонаменти за сайтове често не помагат.

Процесът на намиране отнема минимум 4-5 месеца, с конкуренция от 30 до 100 души за една стая, често на цени от 560 евро за 19 кв.м до над 1000 евро в големи градове като Амстердам и Ротердам. Липсата на регулации върху наемите води до произволни цени, а транспортът, който е скъп, допълнително натоварва бюджета на студенти, които често живеят далеч от университетите си.

Александра Николова - „Никога не съм кандидатствала за общежитие“

Александра учи в Ѐнсхеде и живее в квартира с трима съквартиранти.

„Никога не съм кандидатствала за общежитие. Откакто съм тук живея на квартира, тъй като в моя град общежитията са само за първокурсници.“, споделя тя.

Както при Александра, така и при Виктория, когато завършиш първа година трябва да се изнесеш. Тя споделя, че лично не е засегната от недостига на общежития, но със сигурност признава, че има проблем. Намирането на квартира е трудно. Тя плаща по 300 евро на месец за наем, като цялата сума за апартамента е 1200 евро. Консумативите не са включени в цената, като миналата година, Александра споделя, че са плащали по 100 евро на човек на месец (ток и газ), 10 евро на човек на месец (вода) и 12 евро на човек на месец (интернет). От тази година плащат по 50 евро на човек на месец за ток и газ.

Александра разказва, че студентският животът е скъп, дори и труден. Сблъсквала се се с всякакви трудности, които може да съществуват - от данъци и глоби до заплахи за съд. Глобите могат да са доста сурови по нейни думи. За нея това е едно „голямо преживяване“.

„Хвърлен си сам срещу света и се налага да пораснеш много бързо. Но, аз не съжалявам, че избрах тази страна. Въпреки трудностите, има доста помощи за студенти и образованието е на ниво.“

 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст