Шанс за България в Шенген: Какви са ползите?

На 12 декември се очаква да има решение за влизането на България и по суша

 

На 12 декември предстои важно решение за влизането на България и Румъния в Шенгенското пространство по суша. Това може да бъде ключов момент за двете страни, след като те вече са част от Шенген по въздух и вода. Според комисаря по вътрешните работи на Европейския съюз, Румъния и България са не само готови за пълноправно членство, но и по-добре подготвени за управление на сухопътните граници в сравнение с някои държави, които вече са част от зоната за свободно движение. 

Но какво би означавало това за България, ако влизането бъде одобрено?

Ползите от Шенгенското пространство

Шенгенското пространство предоставя на над 400 милиона европейски граждани възможността да пътуват свободно между държавите членки без нужда от граничен контрол. Това улеснява живота на милиони хора, които ежедневно преминават граници по работа, за обучение или за срещи със семейства и приятели. 

Всекидневно около 3,5 милиона души пресичат вътрешните граници на Шенген, а близо 1,7 милиона от тях живеят в една държава, но работят в друга. Освен това всяка година в рамките на Шенген се извършват приблизително 1,25 милиарда пътувания, което представлява значителен стимул за туризма, културата и местните икономики. 

Едно от основните предимства за бизнеса и гражданите е икономическата полза. Отпадането на граничния контрол намалява транспортните разходи, ускорява движението на стоки и хора и улеснява достъпа до нови пазари. Всички тези фактори допринасят за по-доброто функциониране на единния европейски пазар. 

 

Как Шенген повишава сигурността в ЕС 

Снимка: iStock

Шенгенското пространство не се ограничава само до свободно движение. То също така засилва сигурността в Европейския съюз чрез сътрудничество между полицейските и митническите служби на страните членки. Този модел на координация е въведен, за да компенсира евентуални рискове, свързани с липсата на вътрешни гранични проверки. 

Сред ключовите инструменти на Шенген са: 

- Разширени системи за комуникация между полицията на държавите членки. 

- Преследване на престъпници „по гореща следа“. 

- Трансгранично наблюдение на заподозрени лица. 

- Обмен на оперативна информация и взаимопомощ между службите. 

Тези механизми са от съществено значение за борбата с тероризма, тежката организирана престъпност, трафика на хора и незаконната миграция. 

 

България и частичното членство в Шенген

Снимка: iStock

В момента България е част от Шенген по въздух и вода, като проверките по въздушните и морските граници отпаднаха след дългогодишен процес. Въпреки това сухопътните граници все още подлежат на контрол, поради възраженията на Австрия, която наложи вето. Основният аргумент на Виена са опасенията, свързани с увеличения брой кандидати за убежище. 

Решението на 12 декември е възможност за страната ни да докаже своята готовност и да преодолее последното препятствие към пълноправно членство в Шенген. Това ще донесе значителни ползи за гражданите, бизнеса и икономиката на България, както и ще затвърди европейската интеграция на страната.

 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст