По ваш сигнал: Мизерия в студентски общежития

Наемът за това общежитие е 64 лв. на месец

 

Техническият университет в София стопанисва 10 блока с леглова база от над 5800 места. Но какво си случва между четирите стени на студентските стаи? Екипът на bTV Бизнес Новините получи сигнал от Мария Чочева, загрижен родител на първокурсник, който трябва да се настани в общежитие на Техническия университет. Родителят алармира за критични условия в общежитието на 13-ти блок, който от години предизвиква сериозно недоволство сред настанените. Множество оплаквания за нехигиенични помещения, занемарени стаи и липса на адекватна поддръжка са подадени от студентите.

Мнението на студентите

През 2023г. Студентски общежития и столове към Техническия университет създават анкета, за да проучи нагласите на студентите относно студентските общежития, условията за живот в тях и наемите. Резултатите от проучването показват, че оценката на блоковете на ТУ-София не е добра. Сравнително добра оценка се дава на пропускателния режим, много добре оценени от живущите са управител-домакините на блоковете. Състоянието на блока е оценено на 3,8 %. Само 26% от живущите изразяват одобрение към извършваните ремонтни дейности в общежитията, докато 59% смятат, че ремонтните дейности са некачествени. Анкетата също показва, че 91% от живущите се оплакват от наличие на хлебарки и гризачи, което е често срещано явление в студентските общежития.

 

Като основни проблеми учащите посочват лошата хигиена в общежитията (47%), шумът от външни заведения (39%) и неясното начисляване на надлимитни консумативи (38%). Почти половината от живущите в общежитията имат необходимост от ремонт в баните, 42% от анкетираните имат нужда от подмяна на облицовката на стени и мазилка. Това ясно може да се види от снимките, които, които ни изпратиха при подаването на сигнала.

Липса на поддръжка и неадекватна реакция

Ключовият проблем, за който студентите се оплакват е липсата на редовна поддръжка. Опитахме да се свържем с ръководството на "Столове и студентски общежития" към Техническия университет, за да ни разкажат малко повече по казуса. До момента на публикуване на статия отговор не е получен. 

„Доста е мизерно и ако попаднеш на лоша стая, сам трябва да си направиш ремонт.“ казва студент, който иска да запази своята анонимност.

 

Паднала мазилка, счупени плочки вместо ламинат и стари русенски легла. По данни от сигнала, наемът за общежитието е 64 лв. като в тази цена не са включени консумативите за потребление на вода и ток. За да може стаята да придобие вид, в който може да се живее, в някои стаи е нужно да се направи основен ремонт. След като е видял лошите условия на живот, родителят, подал сигнала, се е обърнал към ръководството, но помощ не е била получена.

“Потърсихме помощ, обърнахме се към ръководството на общежитието, за да сменят стаята, но нищо не направиха, казаха "Няма как да стане!"”, цитирано от сигнала на разтревожен родител.

За тази цена студентите получават мизерни условия и собствени домашни любимци като хлебарки. Заслужават ли студентите да живеят в такива условия?

 

Ремонтите

Университетите участват по програма за ремонтиране на студентските общежития и затварят свои блокове, за да започнат ремонтни дейности. Въпреки състоянието на този блок нямаме информация, че той е в списъка на университета за поддръжка и реновиране.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст