Ново изследване: България е страната с най-много пушачи в ЕС

Средната консумация на цигари е ЕС е около 14 на ден

 

Близо една четвърт (24%) от населението в Европейския съюз пуши, според ново проучване, поръчано от Европейската комисия.

Това представлява само един пункт намаление на пушачите в сравнение с резултатите от 2020 г., като се отбелязват различия между страните, изследвани от Евробарометър, съобщава Euronews.

Снимка: iStock

Над 35% от хората в България, Гърция и Хърватия са пушачи срещу по-малко от 10% в Швеция. Според данните България е страната с най-много пушачи от глава на населението в ЕС – 37%.

Цигарите в кутия все още са най-популярният избор, като около седем от десет хора, ги пушат ежедневно.

Средната консумация също остава същата в сравнение с данните за 2020 г. с около 14 изпушени цигари на ден.

Електронните цигари или е-цигарите се използват от 3% от анкетираните, особено сред хората между 15 и 39 години.

 

Един на всеки трима започна да използва електронни цигари, защото приятелите му го правят, докато 36% избират вейпинга, за да спрат или намалят консумацията на тютюн.

По-строги регулации за тютюна

ЕС имаше за цел да създаде „поколение без тютюн“, при което по-малко от 5%  от населението да употребява тютюн до 2040 г., в сравнение с настоящите 24%, става ясно от последното проучване, като част от европейския план за борба с рака.

Последната версия на тази европейска директива датира от 2014 г., въпреки че получи няколко изменения, за да се справи с развитието на пазара. Нейното преразглеждане първоначално се очакваше през декември 2022 г., но беше отложено за неопределено време.

Снимка: iStock

Тютюнът е отговорен за 700 000 смъртни случая всяка година и е най-големият риск за здравето, който може да бъде избегнат в ЕС.

Някои мерки като „увеличаване на минималните данъчни ставки върху цигарите, цигарите за свиване на цигари и новите тютюневи и никотинови изделия, задължителна обикновена опаковка, забрана на трансграничните онлайн продажби, защита на тийнейджърите от дигитална реклама на пристрастяващи продукти“ вече са налице в няколко членки щати.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст