Американски инвеститор проявява интерес към газопровода "Северен поток 2"
Евентуална американска собственост върху "Северен поток 2" ще осигури лост в мирните преговори с Русия, според него
Какви рискове крие покупката на храна от търговци на плажа
Практиката, търговци да продават царевица, гевреци или плодове по плажа, е широкоразпространена не само на Българското Черноморие. Всеки летовник се е наслаждавал на топъл „кукуруз“, докато търговецът със завиден тен ги забавлява с интересни рими. Децата често тичат при родителите си и ги молят да им купят някое геврече или царевица, но всъщност никой не се замисля, че се крие реална опасност от купуването на храна от нерегламентирани търговци.
Какви са опасностите за потребителите?
Закупуването на храна от плажните търговци, може да изглежда като удобно решение, но крие значителни рискове, които могат да имат сериозни последици, съобщава Габриела Руменова от потребителската платформа "Ние, потребителите" пред БНР.
Липсата на прозрачност в процеса на приготвяне, съхранение и транспортиране на тези продукти означава, че няма гаранции за тяхното качество. Храните, изложени на продължителни високи температури и директно слънце, лесно губят своята хранителна стойност и свежест, което може да доведе до нежелани последствия за здравето на потребителите.
Отделно, липсата на регистрирани обекти и информация за търговците създава значителни предизвикателства за проследимостта и контрола. Анонимността на тези продавачи значително намалява тяхната ангажираност към спазване на стандартите за безопасност и отговорност към клиентите. В случай на проблем, потребителят често се оказва без възможност да потърси отговорност или компенсация.
Какво правят институциите?
Контролът от страна на Българската агенция по безопасност на храните е в сила и се осъществява редовно през туристическия сезон. Въпреки това обхватът на тези проверки е ограничен и не може да покрие всички случаи на нерегламентирана търговия. В този контекст, потребителите са ключов фактор за ограничаване на тези практики чрез информиран и отговорен избор на регламентирани и проверени търговци.
Отговорното потребителско поведение не само намалява риска от здравословни проблеми, но също така стимулира подобряване на качеството на предлаганите продукти и услугите в сектора. Потребителите имат личната отговорност да се въздържат от покупки на стоки със съмнителен произход.
Евентуална американска собственост върху "Северен поток 2" ще осигури лост в мирните преговори с Русия, според него
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Производството на мляко достигна 160,8 милиона тона през 2023 г.