Зеленият преход: Българският форум, който развълнува COP29
В Green Transition Forum в българския павилион на COP29 се преплитат глобални проблеми и български успехи
Какво гласи българското законодателство?
На световния пазар цените на златото варират значително в зависимост от фактори като данъци, акцизи и пазарни условия. Според Forbes страни като Дубай и Турция, златото може да се намери на по-ниски цени заради благоприятни данъчни условия и търговски облекчения. Тези страни са и известни търговски центрове за покупка на злато и много хора пътуват специално до там, за да пазаруват. Но колко килограма злато може да пренесете през българската граница?
Пренасянето на злато и други благородни метали през граница винаги е било обект на строги регулации. Според българската наредба за пренасяне на парични средства, благородни метали и скъпоценни камъни, ограниченията са ясно определени, като целта е да се съобразят с митническите и финансови изисквания на страната.
Какво гласи българското законодателство?
Според Наредба № 10 от 2012 г. на Министерството на финансите, физическите лица могат да пренасят злато и платина през границата на България в необработен и полуобработен вид, включително под формата на монети, до 37 грама, без да подлежат на деклариране пред митническите органи. Ако става въпрос за бижута и аксесоари, изработени от златни и платинени сплави, позволеният обем за пренасяне е до 60 грама. Съответно, за сребро в необработен и полуобработен вид и под формата на бижута лимитът е до 300 грама, без необходимост от деклариране.
За количества, надвишаващи тези лимити, пътниците задължително трябва да попълнят митническа декларация и да я представят пред митническите органи. Това важи както за пренасяне към трети страни, така и за преминаване през страните членки на Европейския съюз.
Какви са правилата за деклариране?
При пренасяне на количества над 37 грама за злато и платина или над 300 грама за сребро, се изисква декларация. Важно е също така да се подчертае, че тези количества се отнасят за лично пренасяни количества и не обхващат стоки с търговски характер. В случай на търговски цели или надвишаващи допустимите лимити количества, пренасяните метали и камъни се третират като стоки и се прилагат разпоредбите на Митническия кодекс на Общността.
За пренасяне на злато и други благородни метали през границите на България е важно да сте запознати с лимитите, установени от наредбата, и да спазвате процедурите за деклариране. Всяко нарушение може да доведе до санкции и конфискация на стоката от митническите органи.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
В Green Transition Forum в българския павилион на COP29 се преплитат глобални проблеми и български успехи
Кой е собственикът на новия конкурент на X ?
Къде е най-доброто и най-лошото качество на пътя?