Тези петима милиардери са загубили най-много пари през 2024 г.
Повечето от губещите са извън САЩ
Годината беше ползотворна за сектора
2024 година беше доста динамична по отношение на събития в енергетиката. Но някои от тях бяха наистина значими. Подредени хронологично по дата ще ви припомним тези събития.
На 20 април 2024 г. в АЕЦ „Козлодуй“ пристигна първата доставка на ядрено гориво от Westinghous, предназначено за 5-ти блок на централата. Договорът за доставката беше подписан в края на 2022 г.
На 29 май новото гориво вече беше заредено в блока. Целта на новото гориво е да осигури диверсификация и независимост от руското гориво.
За първи път в своята петдесетгодишна история АЕЦ "Козлодуй" работи с алтернативно гориво в изпълнение на цялостната програма на правителството и стратегията на България за диверсификация.
След като идеята за 7 и 8 блок на централата зрееше дълго време, на 4 ноември АЕЦ „Козлодуй - Нови мощности“, американската компания Westinghouse и южнокорейската Hyundai подписаха договор за изграждане на нови мощности. Целта сега е до една година да бъде готов инженерингов проект за изграждането на двата нови блока на АЕЦ „Козлодуй“ и да стане известна тяхната цена.
Природен газ
На 1 октомври стана факт първата доставка на втечнен природен газ за България на новооткрития терминал в Александруполис, Гърция. Компанията TotalEnergies Gas and Power Ltd., която спечели първия от общо петте търга, обявени от „Булгаргаз“ ЕАД за доставки в периода октомври 2024 г. – февруари 2025 г., достави 1 млн. MWh за газовия пазар у нас.
Терминалът за втечнен природен газ в Алексанруполис осигурява достъп до диверсифицирани доставки от надеждни източници като САЩ, Катар, Египет и други. Съоръжението ще съдейства за успешно изпълнение на приоритетите ни, свързани с енергийна сигурност и независимост.
Терминалът ще позволи на България да внася природен газ от различни източници. Това е от ключово значение, след като Русия спря доставките на природен газ за България през 2022 г.
Чирен
В края на октомври стана ясно, че подземното газово хранилище “Чирен” вече е запълнено на 100% от техническия капацитет за съхранение.
Съгласно изискванията на европейски регламент за мерките за гарантиране на сигурността на доставките на газ, не по-късно от 1-ви ноември на всяка година газовите хранилища в страните от Европейския съюз трябва да достигнат запълване на поне 90% от обема им. През 2024 г., за втора поредна година, това изискване бе постигнато от България предсрочно.
В газовото хранилище „Чирен“ съхраняват природен газ общо 12 компании – 7 български и 5 международни.
Повечето от губещите са извън САЩ
Кабелът свързва Естония и Финландия, ремонтът ще отнеме месеци
Най-засегната ще бъде компанията на Apple