София е с най-голям иновационен потенциал сред икономическите центрове в България

Кои са градовете с най-малък резултат?

 

Нов анализ на Института за пазарна икономика за 2024 г. разкрива големи разлики в иновационния потенциал между икономическите центрове в България. Анализът показва, че София категорично води с индекс над 1000 пункта, като изпреварва следващия по ред център – Пловдив – трикратно. Варна заема третото място, но с резултат почти четири пъти по-нисък от столицата.

Индексът на иновационния потенциал е показател, базиран на девет ключови индикатора, сред които: дял на висшистите, разходи за научна и развойна дейност (НИРД), брой научни публикации и патенти. Според доклада, научната продукция и иновациите в София са значително по-високи спрямо другите градове, като университетите и бизнесът в столицата създават повече патенти, научни статии и полезни модели.

 

София е лидер в иновациите

Снимка: bTV

София-Перник-Ботевград е единственият икономически център с висок иновационен потенциал. Над 38% от населението на столицата има висше образование, а научната и развойна дейност в града генерира 13,7 милиарда лева добавена стойност – близо 84% от общата за страната. Столицата също така събира 55% от всички заети в НИРД в страната. В този контекст, София привлича и най-голямата част от инвестициите в нови технологии и стартиращи компании, което я прави водеща не само на национално, но и на регионално ниво в Югоизточна Европа.

Пловдив и Варна: Втори, но далечни претенденти

След София, е втория по-големина център - Пловдив-Марица-Раковски. Варна-Девня също се откроява, но с по-ниска стойност на индекса.

 

Пловдив, макар и втори в класацията, постига индекс от само 350 пункта, което е значително по-ниско от този на столицата. Градът обаче демонстрира стабилно развитие на научната дейност и стартиращите компании, като е втори по брой на докторанти и научни публикации.

Варна също има силно присъствие в сферата на иновациите, но научната продукция в града е значително по-ниска от тази на Пловдив, въпреки сходния брой докторанти. Варна остава ключов играч в сферата на морските технологии и информационно-комуникационните технологии.

По-малки центрове с ограничен потенциал

Останалите икономически центрове в България, включително Стара Загора, Русе и Бургас, показват средни до ниски стойности на иновационния потенциал. Проучването подчертава, че иновациите в тези региони остават ограничени, като водещите фактори за това са липсата на мащабни висши учебни заведения и по-малки инвестиции в НИРД.

Сливен, Ямбол, Пазарджик, Хасково и Кърджали са сред градовете с най-ниски резултати, като всички те регистрират индекс под 50 пункта. Това ги поставя в категорията на центрове с много нисък иновационен потенциал, което отразява и по-слабото им икономическо развитие.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст