За първи път: Tesla достигна пазарна капитализация от 1 трилион долара
Това се случва броени дни след победата на Доналд Тръмп в президентската надпревара
Питаме евродепутата Цветелина Пенкова може ли ЕС да покрие енергийните нужди на голяма технологична компания
В края на септември енергийната компания "Констълейшън енерджи" (Constellation Energy) обяви, че планира да рестартира американската АЕЦ "Три майл айлънд" и в последствие да продава генерираната от нея електроенергия на Microsoft. Това е показателно за огромните нужди от енергия на технологичния сектор на фона на изграждането на центрове за данни за поддръжка на различни функции с изкуствен интелект, предаде CNBC.
Първи реактор на атомната централа, притежание на Constellation Energy, се очаква да бъде върнат в експлоатация през 2028 г. след одобрение от Комисията за ядрено регулиране на САЩ.
Малко преди това Amazon купи център за данни за 650 млн. долара, който ползва енергия от Talen Energy и така подкрепи още една централа, разполжена на р. Саскуехана.
Преди няколко дни темата беше повдигната отново след като стремежът на технологичните компании да захранват директно изкуствения интелект с ядрени централи срещна сериозна пречка, след като федерален регулатор отхвърли искането за увеличаване на мощността за център за данни на Amazon.
В понеделник (14 октомври) Google анонсира спразумение с компанията Kairos Power, по силата на което ще получава електроенергия, генерирана от малки модулни реактори.
От bTV Бизнес Новините попитахме евродепутата и зам.-председател на комисията по промишленост, изследвания и енергетика в ЕП Цветелина Пенкова, дали Европа е готова да поеме енергийните нужди на големите американски технологични компании, ако те имат желание да създадат свои развойни центрове тук.
„По отношение на количества енергия, която се произвежда в рамките на ЕС – от ядрена енергетика или възобновяеми източници на енергия, ЕС има достатъчно. Проблемът не е това. Проблемът е, че ние не използваме всичко, което произвеждаме. Проблемът е, че все още няма достатъчно инвестиции по отношение на съхранение на енергия“, каза Пенкова по време на обучение за журналисти в БТА.
По нейни думи основният канал за пренос на енергия трябва да е от северните към южните страни, защото производството на електроенергия в ЕС е неравномерно.
„Имаме количествата, сега трябва да инвестираме в пренос и свързаност и, ако питате мен, в рамките на този парламент се надявам да стигнем до момента на консумация и ефективно потребление“, каза тя.
Тя допълни, че това е решението на въпроса, защото в рамките на 5 години ние в ЕС няма как да отворим 10 ядрени централи, за да се захранват такива дейности като на големите технологични компании.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Това се случва броени дни след победата на Доналд Тръмп в президентската надпревара
Домакинствата са спестявали по-малко през второто тримесечие
Ефективното управление на риска и постоянната адаптация ще ви поставят на пътя към дългосрочен успех