1 USD
1.86145 BGN
Петрол
73.81 $/барел
Bitcoin
$100,754.0

Какво означава за пътуващите българи Шенген по суша?

Как ще минаваме на границата с Гърция и Румъния

 

България стана пълноправен член на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки. Новината дойде от Брюксел, където вътрешните министри на страните-членки на Европейския съюз единодушно решиха, че България и Румъния влизат в Шенген и по суша.

  • Какво означава членството ни в Шенген за българите?

Решението влиза в сила от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. Това означава крайю на опашките и чакането с часове на границата по време на празници и летните месеци.

В рамките на 6 месеца обаче ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той няма да е на 100 процента, а по подобие на контрола, който осъществяват държавите в ЕС, възстановили границите си към момента. Като пример беше даден контролът, който се осъществява в момента между Австрия и Германия.

Не се предвижда да бъдат премахвани граничните пунктове между България, Румъния и Гърция, заради практиката в последните години периодично контролът да се подновява.
 
Запазването на проверките по българо-румънската и румънско-унгарската сухопътни граници е по настояване на Австрия. 
 

Австрия бе сред държавите ,които бяха против влизането на страната ни в Шенген. Поставените пет условия в допълнителното споразумение между Австрия, Румъния и България бяха свързани със засилването на външните граници на Шенген. Тяхната основна цел е намаляването на мигрантския поток към Западна Европа. Именно това беше една от причините Австрия да блокира членството на България и Румъния досега.

 

Според подписаното споразумение присъствието на европейската гранична служба "Фронтекс" на българо-турската и на българо-сръбската граница трябва да бъде увеличено. За засилване на контрола на външните граници както на Румъния, така и на България ще бъде отпусната и финансова подкрепа от Европейската комисия.

Ежедневно около 3,5 милиона души преминават вътрешните граници на Шенген, за да работят или учат или за да посетят семействата и приятелите си, а почти 1,7 милиона имат постоянен адрес в една от държавите на Шенгенското пространство, но работят в друга от тях.

Ежегодно европейците извършват около 1,25 милиарда пътувания в рамките на Шенгенското пространство, което е от голяма полза и за туристическия и културния сектор.

*Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение. 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст