В кой райони на София имотът ще се окаже най-скъп, провери Рада Домусчиева
Общините ще решават с колко ще скочи догодина данък сгради. За столицата вече е ясно, че налогът ще скочи най-малко с 10 на сто. В други общини повишението ще бъде най-малко с 30 процента.
Защо се прави промяната?Предишното правителство имаше идея да повиши всички данъчни оценки с 20%, за да се приближат до реалните пазарни цени на имотите в страната. Дори след падането на цените в кризата, те продължават да изпреварват данъчните оценки, обобщава Рада Домусчиева.
Идеята на промяната е по-високата данъчна оценка да доведе и до по-високи данък сгради и такса смет в районите, които се водят вилни зони, но реално са застроени плътно с луксозни къщи. Такъв е примерът с „Бояна” и „Драгалевци”.
В момента в "Бояна" и в "Надежда" по сегашното зониране се прилага един и същи коефициент за начисляването на данък "сгради" и такса "смет". И двата квартала попадат в трета зона заедно с Люлин, Младост и Овча купел.
Кварталите в полите на Витоша, застроени предимно с луксозни къщи, в момента се водят в същата зона, в която са и „Люлин”, „Младост”, „Красна поляна”, „Овча купел” и „Надежда”. И големите, и малките имоти в „Бояна” плащат данъци като в крайния квартал „Надежда”.
„То е факт, защото зонирането е такова и оттам се определят данъчните оценки, ако „Бояна” се определи за централна градска част, ще има по-високи данъчни оценки и по-високи данъци. Всички сателитни вилни зони са постоянно заселени, след като са жилищна територия би трябвало да поемат своя статут на жилищна територия”, каза Светлана Гюрджеклиева, архитект.
В момента апартамент от 100 квадрата в „Бояна” се продава за 130 хиляди евро. Същият апартамент в „Надежда” обаче струва 60 хиляди евро. В „Бояна” обаче, която половината се води вилна зона, няма градски транспорт, нито канализация, няма изградена инфраструктура, има само едно училище и нито една детска градина.
В момента за апартамент с данъчна оценка от 100 000 лева се плаща максимален размер на данъка от 250 лева. Догодина за същия имот ще се платят 450 лева. По-високи ще са данъците и за старите и рушащи се сгради.
От какво зависи размерът на данък сгради? Определянето зависи от много компоненти като например дали жилището е едниствено на семейството, Дали е ново или старо, дали е панелно или тухлено. Ако живеете в единствена къща на семейството от 60 квадрата с двор от декар в Бояна, данъкът е 150 лева на година.
В ново жилище от 90 квадрата в Манастирски ливади, което е в същия район обаче се плаща 420 лева данък. В „Лозенец” за апартамент от 60 квадрата ще плащате 100 лева, в „Люлин” или „Надежда” тристаен панелен апартамент има по 90 лева данък на година.
Най-високи са данъците в "Лозенец", "Възраждане", "Триадица", "Оборище", "Средец" и "Сердика". Най-ниски в "Нови Искър", "Връбница", "Кремиковци", "Панчарево", "Банкя".