
Как се определя цената на интериорния дизайн?
Студентка проектира апартамент от 129 кв. м
Безкасовите разплащания се използват слабо и затова в страната все още се правят много измами с пари
Възможно ли е в банка да се разплаща с фалшиви банкноти? Според представители на банковия бранш има система, която да не го допуска. Но гражданка на Плевен твърди, че е изгоряла със 100 долара точно заради такава грешка.
В началото на август Петя Стефанова получава превод от чужбина. В клона на своята банка осребрява 500-те долара и отива да ги обмени в съседната банка на по-добър курс. Една от стотачките обаче усъмнява касиерите.
„Имаше нещо в тази банкнота, което ги притесняваше. Те ми казаха – „Спокойно, не се притеснявайте, ще изпратим банкнотата за експертиза”, разказва жената..
След две седмици от БНБ съобщават, че стоте долара са фалшификат и ще бъдат унищожени. Жената отива да си потърси правата в банковия клон, но там й казват, че не носят отговорност, щом не е предявила претенции на касата. Стефанова се пита какво да прави, след като дори професионалист трудно е познал фалшификата.
„Отношението беше като към престъпник, измамник. Просто презумпцията, че аз съм виновна, едва ли не, си измислям случая и претендирам за нещо, за което нямам право”, заяви Стефанова.
Банките черпят своята подозрителност от ежедневната практика.
„Излезе ли вече от сградата, от филиала на банката, вече може да се случи всичко. Самият клиент да подмени банкнотата, някъде да отиде, да развали, да му дадат дребни фалшиви и т.н.”, коментира Костадин Христов, мениджър „Касова обработка” в банка.
Всички пари от филиалите на банката се събират в главна каса, където професионалисти ръчно проверяват банкнотите една по една. След това проверените пари тръгват обратно по клоновете. Фалшива банкнота може да попадне в оборота само от предишен клиент.
„Касиерите са хора като всички други - и който работи, греши. Който не работи, не греши. Възможно е да се случи. Това са по-скоро изключения. Аз нямам в практиката доказани случаи такива”, беше категоричен Христов.
От банките признават, че една-единствена фалшива банкнота може да се окаже у всеки от нас и това не го прави автоматично престъпници. Стандартният начин хора като Стефанова да си възстановят парите е да се направи ревизия на касата, за да се види дали в пачките няма още от същите фалшификати.
Безкасовите разплащания се използват слабо и затова в страната все още се правят много измами с пари, дори и с най-дребните.
„В България се фалшифицира всичко - монетите от 20, 50 стотинки, монетите от 1 лев”, допълни Христов.
Касиерите на банката намират фалшиви пари ежедневно. Най-много са копюрите от 20 и 50 лева. Напоследък трябва да се внимава и за много качествени фалшификати на банкнотата от 200 евро.
Студентка проектира апартамент от 129 кв. м
Компаниите заявиха, че автомобилите ще бъдат произведени от Foxtron
Той е част от екипа на студиото, стоящо зад филми като „Аватар“ и „Властелинът на пръстените“