С парите за цигари за 4 години може да си купите кола
Колко харчат пушачите на година за цигари
Според учени това ще е революционен начин за лечение на множество проблеми
Американска фирма имплантира 50 чипа в мозъците на хора, като учените от компанията се надяват, че един ден ще могат значително да подобрят живота на хора с парализа, депресия и физическа парализа.
Устройството се нарича NeuroPort Array и е направено от компания, наречена Blackrock Neurotech, базирана в Солт Лейк Сити, Юта. Крайната цел на устройството е имплантираните с чип да могат да управляват роботизирани ръце и електрически инвалидни колички с ума си, наред с други неща, пише unilad.com.
Ако всичко това звучи твърде футуристично, може би не сте твърде далеч от истината и вероятно ще мине известно време, преди наистина да извадят тези неща извън лабораторията.
Нейтън Копланд, който претърпя тежка автомобилна катастрофа през 2004 г., е пионер на технологията, след като получи своя имплант през 2014 г.
Копланд претърпя сериозно нараняване на гръбначния стълб, но чрез импланта е постигнал „сензорна обратна връзка чрез интракортикална микростимулация“, според уебсайта на компанията.
Той каза: „Когато претърпите инцидент като моя и сте ограничени до това, което можете да направите, и ограничени до това, с което можете да взаимодействате във вашата среда, да направите нещо подобно е много готино и много възнаграждаващо.“
Това обаче показва, че правим огромни скокове в технологиите и може би животът на хората със сериозни увреждания и други проблеми може да бъде подпомогнат.
Обяснявайки защо това развитие е толкова важно, съоснователят на компанията Маркус Герхард каза: „Ние сме единствената компания с директни мозъчни BCI импланти при хора. Нашите импланти позволиха на хората да се свързват директно с компютри, да управляват роботизирани ръце и инвалидни колички, да играят видеоигри, дори да си възвърнат усещания, които са загубили.“
Без съмнение се чудите как работи всичко това и няма да навлизаме твърде дълбоко във всичко това сега, но реално се достига до мислите на човека, който е имплантиран с чипа чрез 100 микроигли, четящи електрически сигнали, които мозъкът произвежда.
Имплантът се захваща за тези сигнали, произведени от мозъка, и ги декодира с помощта на машинно обучение.
Това медицинско устройство има за цел да повиши независимостта и мобилността и в крайна сметка качеството на живот на хората с парализа, казва Герхард.
Колко харчат пушачите на година за цигари
За китайските бизнесмени е много необичайно да отправят публични нападки към правителството
В кои професии има най-малко кадри?