Анализ: Какви оръжия имат Израел и Иран за евентуална дългосрочна война

Военновъздушните сили на Иран наброяват 37 000 души

 

Израел се готви за възможно отмъщение от страна на Иран, след като уби Хасан Насрала, лидер на най-мощната сила на Техеран Хизбула, при въздушен удар по южните предградия на ливанската столица Бейрут, съобщава Reuters.

Снимка: Reuters

Военновъздушните сили на Иран наброяват 37 000 души, но десетилетията на международни санкции до голяма степен са отдалечили страната от най-новото високотехнологично военно оборудване, според данни на лондонския Международен институт за стратегически изследвания (IISS).

Иран

Военновъздушните сили разполагат само с няколко десетки изправни бойни самолети, включително руски самолети и остарели американски модели, закупени преди революцията в Иран от 1979 г.

Снимка: Reuters

Reuters съобщава данни от IISS, показващи, че Техеран разполага с ескадрила от девет изтребителя F-4 и F-5, една ескадрила произведени в Русия изтребители Сухой-24 и няколко самолета МиГ-29, F7 и F14.

Снимка: Ройтерс

Иранците също имат дронове, предназначени да летят и да взривяват цели. Анализатори изчисляват, че техният арсенал от дронове варира от няколко хиляди. Освен това те казват, че Иран има повече от 3500 ракети земя-земя, някои от които носят бойни глави от половин тон. Въпреки това броят, който може да достигне до Израел, може да е по-малък.

 

Командирът на военновъздушните сили на Иран каза през април, че самолетите Сухой-24 са в „най-добра степен на готовност“ да противодействат на всяка потенциална израелска атака.

Снимка: bTV/Getty Images

Но това, че Иран разчита на изтребителите Сухой-24, разработени за първи път през 60-те години, показва относителната слабост на военновъздушни сили.

Снимка: Reuters

За отбрана Иран разчита на комбинация от руски и вътрешни ракетни системи земя-въздух и PZO системи. През 2016 г. Техеран получи доставки от Русия на системи за противовъздушна отбрана С-300, ракетни системи земя-въздух с голям обсег, които могат едновременно да поразяват множество цели, включително самолети и балистични ракети.

Снимка: Reuters

Иран разполага и с местната ракетна платформа земя-въздух Bawar-373, както и отбранителните системи Sayad и Raad.

Израел

Израел разполага с напреднали военновъздушни сили, които доставят на САЩ стотици многоцелеви изтребители F-15, F-16 и F-35. Те изиграха роля в свалянето на ирански дронове през април, когато Ислямската република изстреля самоунищожаващи се дронове и ракети срещу Израел в първата директна атака срещу израелска територия.

Военновъздушните сили нямат бомбардировачи с голям обсег, въпреки че по-малък флот от преработени Boeing 707 служат като танкери за зареждане с гориво, които могат да позволят на изтребителите им да достигнат до Иран.

Израелските военновъздушни сили демонстрираха способността си да нанасят удари по цели на далечни разстояния през юли, когато техните изтребители удариха цели близо до йеменското пристанище Ходейда в отговор на удар с дрон от бунтовническото движение Хути в Тел Авив.

Пионер в технологиите за дронове, Израел има дронове Heron, които могат да летят повече от 30 часа, достатъчно за операции на дълги разстояния. Техните ракети Dalila имат приблизителен обсег от 250 километра – много по-малко от Персийския залив, въпреки че военновъздушните сили биха могли да запълнят празнината, като доставят боеприпаси по-близо до иранската граница.

Смята се, че Израел е разработил ракети земя-земя с голям обсег, но нито потвърждава, нито отрича това.

Многослойната система за противовъздушна отбрана, разработена с помощта на САЩ след войната в Залива през 1991 г., дава на Израел няколко допълнителни възможности за сваляне на ирански дронове и ракети с голям обсег.

Системата с най-голяма височина е Arrow-3, която прихваща балистични ракети в космоса. Предишният модел, Arrow-2, работи на по-малки височини. Системата David Slingshot със среден обсег се справя с балистични ракети и крилати ракети, докато Iron Turret с малък обсег противодейства на видовете ракети и минохвъргачки, използвани от подкрепяните от Иран паравоенни сили в Газа и Ливан – но на теория може да работи и срещу по-силни снаряди, които избягваха стрелата или прашката на Давид.

Израелските системи са проектирани да се свързват с подобни американски прехващачи в региона за по-силна отбрана на коалицията, според Reuters.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст