Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Местните власти заявиха, че не са изложили мраморния бюст на показ поради високата му стойност
Скулптура, купена само за 5 паунда и използвана за подпиране на врата, може да се продаде за повече от 2,5 милиона паунда, след като шотландски съд даде зелена светлина за продажбата ѝ, пише CNN.
Решението за съдбата на бюста „Бушардон“, изработен от френския скулптор Едме Бушардон в началото на XVIII в. и изобразяващ покойния земевладелец и политик Джон Гордън, е взето в продължение на години.
Въпреки това, след като местното правителство, което притежава бюста, поиска от шерифския съд одобрение за продажбата му, при разглеждането на делото не бяха направени никакви възражения, заяви говорителка на регионалния съвет Хайленд пред CNN.
Градският съвет на Инвъргордон придобива скулптурата - оцеляла при пожар в замъка през XIX в. - през 1930 г., защото Гордън е „смятан за основател на Инвъргордон“, заявиха официални лица, и съветът се съгласи да я постави в кметството.
Въпреки това тя никога не е била изложена на показ, а вместо това е била погрешно поставена. През 1998 г. бюстът е намерен да се използва, за да държи отворена вратата на навес в индустриален парк, според Съвета на Хайленд.
В доклад от май относно предложената продажба Съветът на Хайленд заяви, че частен чуждестранен купувач се е свързал с аукционната къща Sotheby's и е предложил оферта от над 2,5 млн. паунда. Неидентифицираният купувач е предложил също така да плати за музейно копие на бюста, което да бъде изложено в местния район.
Местните власти заявиха, че не са изложили бюста на показ поради високата му стойност, въпреки че през 2016 г. той беше предоставен на Лувъра в Париж, а година по-късно - на музея „Гети“ в Лос Анджелис.
След обществено допитване по-рано тази година членовете на комисия на съвета препоръчват продажбата на бюста. До юни по-широкият състав на съвета се съгласи с предложението, каза говорителката.
Тя допълни, че след като миналата седмица е получила одобрение от съда, „почти сигурно“ ще бъде задействан правен процес, използван за определяне дали предметите са „национални богатства“, забранени за износ в чужбина - известен като критериите на Уейвърли.
CNN попита дали ще се проведе търг, но говорителката не потвърди.
През 2018 г. камък, който в продължение на три десетилетия е бил използван като подложка за врата в Централния мичигански университет, се оказа метеорит, който по-късно беше продаден за 75 000 долара.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи