Топ 5 на най-големите банки в България по активи
Печалбата на банковата система по последни данни на БНБ е в размер на 2,4 млрд. лв.
Мъск, който е баща на 12 деца, призова младите да "започнат веднага"
Илон Мъск, известен със своето влияние и нестандартни идеи, отново привлече вниманието със смело изказване, свързано с бъдещето на човечеството. Главният изпълнителен директор на Tesla, чието богатство възлиза на впечатляващите 241 милиарда долара според индекса на милиардерите на Bloomberg, заяви, че хората не бива да позволяват разходите за отглеждане на деца да бъдат пречка за семейно планиране. Мъск, който е баща на 12 деца, призова младите да "започнат веднага".
Апел за повече деца и тревогите за населението
Мъск коментира, че много хора прекалено се притесняват за финансовите аспекти на родителството и им препоръча просто "да имат деца", според Fortune. Изказването му дойде по време на митинг в подкрепа на бившия президент Доналд Тръмп в Харисбърг, Пенсилвания. Милиардерът подчерта, че според него "няма по-добро време от настоящето" за създаване на семейство. Неговите думи обаче се разминават с реалността, в която много родители изпитват сериозни финансови затруднения.
Според проучване на USDA от 2015 г., отглеждането на дете в САЩ до 17-годишна възраст струва на родителите средно около 233 610 долара. Сегашната инфлация допълнително утежнява ситуацията, като 75% от родителите споделят, че разходите надвишават техните очаквания, сочи проучване на LendingTree, съобщава Fortune.
Крахът на раждаемостта: Наистина ли е толкова опасно?
Мъск от години изказва загриженост за намаляването на раждаемостта, наричайки го "най-голямата опасност пред цивилизацията досега". През 2022 г. той публикува в социалната мрежа Х (преди Twitter), че хората трябва да се стремят да имат поне три деца, за да подкрепят растежа на човечеството. Мъск не е единственият застъпник на т. нар. "пронатализъм" в Силициевата долина — инвеститорът Марк Андреесен също изразява подобни възгледи.
Въпреки това, много демографи и учени оспорват пронаталистките теории, наричайки ги "Понци схема", при която новите поколения поемат тежестта на предходните. През август тази година Емили Кланчър Мърчант от Калифорнийския университет в Дейвис и Уин Браун от Университета на Вашингтон посочиха, че пронатализмът не е ефективен начин за справяне със социално-икономическите проблеми и предложиха регулиране и преразпределение на ресурсите като по-добра алтернатива.
Противоречивата подкрепа на Тръмп
И докато Мъск подчертава значението на повече деца, той същевременно подкрепя Доналд Тръмп, чиято администрация допринесе за отмяна на делото "Роу срещу Уейд" през 2022 г. Това създаде несигурност за достъпа до ин витро оплождане в някои щати. Този метод на оплождане е важен за много жени, които иначе биха имали затруднения да забременеят. Републиканската партия наскоро потвърди, че поддържа ин витро процедурите, но с нарастващите политически и социални напрежения много американци остават скептични.
Изказванията на Мъск насърчават дискусия, но изправят родителите пред реалните предизвикателства и натиск, породен от високи разходи, инфлация и несигурна социална политика. Милиардерът продължава да се обявява за бъдеще с повече деца, но скептиците настояват, че решението за населението изисква по-дълбоки и практични промени.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Печалбата на банковата система по последни данни на БНБ е в размер на 2,4 млрд. лв.
От 1 януари 2025 г. тя трябва да стане 1077 лв.