Как създателят на TikTok стана най-богатият човек в Китай

Свят

Основателят сам е правил кратки видеа в платформата

 
Китай има нов най-богат човек – и това е предприемачът зад изключително популярното и противоречиво приложение TikTok.

По данни на CNN Чжан Имин на 41 години е  съосновател на компанията майка на TikTok ByteDance. Той оглави списъка на богатите в Китай за 2024 г., публикуван по-рано тази седмица. Богатството му достига 49,3 милиарда долара, според оценката на изследователската, медийна и инвестиционна група Hurun Inc, която публикува класацията на най-богатите хора в страната.

Как той става най-богатият китаец?

Възходът на Имин идва, след като глобалните приходи на ByteDance нараснаха с 30% миналата година до 110 милиарда долара, казват от Hurun. 

От официалното си стартиране през май 2017 г. TikTok се превръща в социална медийна платформа, определяща епохата, обичана от много млади хора по света. Освен това тя става пример за други китайски компании, които искат да пробият в САЩ и световните пазари.

Въпреки позитивит обаче в момента платформата се бори с много щатски и съдебни дела в САЩ, където според Hurun има близо 200 милиона потребители. Делата са свързани с предполагаеми провали в защитата на децата, използващи приложението, докато Имин и ByteDance се борят срещу закон, който може да наложи забрана на приложението в цялата страна.

 

Повече за основателя

Чжан притежава 20% от ByteDance, която той съосновава със съквартиранта си от колежа Лианг Рубо в Пекин през 2012 г. Той се оттегля като главен изпълнителен директор през 2021 г., след като превърна ByteDance в едно от най-големите имена в китайските технологии.

ByteDance също държи популярното в Китай приложение за новини Toutiao и Douyin, дъщерното приложение на TikTok в Китай. Изкачването на Чжан до върха на списъка на богатите изпревари "краля на бутилираната вода" в Китай Чжун Шаншан (Zhong Shanshan) от челното място за първи път от три години, въпреки че той остана втори.

 

Чжан е изключително личен човек и малко се знае публично за личния му живот. Първият продукт на Имин и ByteDance е приложение за агрегатор на новини, наречено Toutiao. Той е искал да създаде новинарска платформа, чиито резултати се захранваха от изкуствен интелект, отделно от китайската търсачка Baidu.

Той е известен с това, че след като създават платформата TikTok, Имин сам прави кратки видеа и изисква от своите старши служители да правят същото. 

„Много дълго време просто гледах видеата в TikTok, без да правя нищо от тях сам, защото това е продукт предимно за млади хора“, каза Джан, според South China Morning Post. „Но по-късно задължихме всички членове на мениджърския екип да правят свои собствени видеа в TikTok, като условието е да наберат определен брой „харесвания“. В противен случай те трябва да правят лицеви опори. Това беше голяма стъпка за мен. "

 

Милиардерите в Китай намаляват 

Като цяло броят на милиардерите в щатски долари в Китай се е свил до 753, което е със 142 по-малко от предходната година. Китай също е загубил 432 или малко над една трета от своите милиардери след пика от 1185 през 2021 г., каза Хурун.

Броят на класираните в списъка – 1094 – също се сви като цяло за трета поредна година. Списъкът включва онези лица, за които се оценява, че имат най-малко 5 милиарда юана (приблизително 700 милиона долара) към края на август. Списъкът включва и живеещите в Хонконг и Макао, както и в самоуправляващата се демокрация на Тайван.

Председателят на Hurun Report Рупърт Хугеверф определи спада като „трудна година“ за китайската икономика и фондовите пазари.

„Броят на лицата в списъка е намалял с 12% през последната година до малко под 1100 лица и 25% от най-високата точка през 2021 г., когато успяхме да намерим 1465 лица с 5 милиарда (юана)“, каза той в изявление.

 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Бизнес Видео Подкаст