Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
В продължение на 40 години сме имали погрешна представа за Уран
Планетата Уран и нейните пет най-големи луни може да не са мъртвите стерилни светове, за които учените отдавна са смятали. Вместо това те може да имат океани, а луните може дори да са в състояние да поддържат живот, казват учените, по данни от BBC.
Анализът на учените
Голяма част от това, което знаем за тях, е събрано от космическия кораб Voyager 2 на НАСА, който ги посети преди близо 40 години. Но нов анализ показва, че посещението на Вояджър е съвпаднало с мощна слънчева буря, което е довело до подвеждаща представа за това каква всъщност е системата на Уран.
Уран е красива с ледени пръстени във външните граници на нашата слънчева система. Тя е сред най-студените от всички планети. Освен това е наклонена настрани в сравнение с всички останали сякаш е била съборена, което я прави може би една най-странните планети.
Първият поглед към Уран
За първи път човечеството насочи погледи към Уран през 1986 г., когато Voyager 2 прелетя и изпрати сензационни снимки на планетата и нейните пет големи луни. Но това, което удиви още повече учените, бяха данните, изпратени от Voyager 2 , показващи, че системата на Уран е дори по-странна, отколкото са очаквали.
Измерванията от инструментите на космическия кораб показват, че планетите и луните са неактивни, за разлика от другите луни във външната слънчева система. Те също така показаха, че защитното магнитно поле на Уран е странно изкривено.
Магнитното поле на планетата улавя всякакви газове и други материали, излизащи от планетата и нейните луни. Те може да са от океани или геоложка дейност. Voyager 2 не откри нищо, което предполага, че Уран и неговите пет най-големи луни са били стерилни и неактивни.
Живот на Уран
Това е огромна изненада, защото досега не е имало такава планета в Слънчевата система. Но новият анализ разреши десетилетната мистерия. На него се вижда, че Voyager 2 е прелетял в лош ден.
Новото изследване показва, че точно когато Voyager 2 е прелетял покрай Уран, Слънцето е бушувало, създавайки мощен слънчев вятър, който може да е отнесъл материала и временно да е изкривил магнитното поле. И така, в продължение на 40 години сме имали погрешна представа за това какво обикновено представлява Уран и неговите пет най-големи луни, според д-р Уилям Дън от Университетския колеж в Лондон.
„Тези резултати предполагат, че системата на Уран може да бъде много по-вълнуваща, отколкото се смяташе досега. Там може да има луни, които може да имат условията, необходими за живот, може да имат океани под повърхността, които може да гъмжат от риба!”.
Изминаха почти 40 години, откакто Voyager 2 за последно прелетя покрай ледения свят и неговите луни. НАСА планира да стартира нова мисия, Uranus Orbiter and Probe, за да се върне за по-отблизо след 10 години. Сондата на НАСА за Уран се очаква да пристигне до 2045 г., когато учените се надяват да разберат дали тези далечни ледени луни, някога смятани за мъртви светове, може да имат възможност да бъдат дом на живот.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи