9 години преди създаването на Lacoste, български кожари създават фабрика, чието лого е крокодил
„Рачев&Радев” с право получават званието „Придворен доставчик”
Европа е причинила три от 10-те най-скъпи климатични бедствия през 2024 г.
Десетте най-скъпоструващи от финансова гледна точка климатични бедствия през 2024 г. са имали въздействие от над 3,8 милиарда евро, според нов доклад. Проучването на благотворителната организация Christian Aid установи, че Европа е причина за три от десетте най-скъпи бедствия, с бурята Борис в Централна Европа и наводненията в Испания и Германия съобщава Euronews.
Повечето от оценките се основават само на застраховани загуби, което означава, че истинските финансови разходи вероятно ще бъдат дори по-високи, докато човешките разходи често не са отчетени, казва организацията. Докладът също така подчертава десет екстремни явления, които не са натрупали достатъчно големи застраховани загуби, за да влязат в първите десет, но са също толкова опустошителни и често засягат милиони хора.
Най-скъпото климатично бедствие в света
Докладът установява, че САЩ са понесли тежестта на най-скъпите климатични бедствия през 2024 г., като ураганът Милтън от октомври оглавява списъка като най-голямото еднократно събитие с щети от 60 милиарда долара (57,5 милиарда евро) и 25 смъртни случая.
Ураганът Хелене, който удари САЩ, Куба и Мексико през септември, е следващият с 55 милиарда долара (53 милиарда евро) и 232 смъртни случая. Наводненията в Китай струваха 15 милиарда евро и убиха 315 души.
Европа пострада от 3 от 10-те най-скъпоструващи климатични бедствия в света
Европа представлява три от десетте най-скъпи бедствия, като бурята Борис в Централна Европа и наводненията в Испания и Германия струват общо 13,5 милиарда евро.
Обединеното кралство не попадна в списъка тази година, но през декември Агенцията по околната среда предупреди, че една четвърт от имотите в Англия (около осем милиона) може да бъдат изложени на риск от наводнения до 2050 г. поради изменението на климата.
Климатичните бедствия струват по-малко на бедните нации, но са по-опустошителни
Докато челната десетка се фокусира върху финансовите разходи, които обикновено са по-високи в по-богатите страни, защото те имат по-висока стойност на имотите и могат да си позволят застраховка, някои от най-опустошителните екстремни метеорологични явления през 2024 г. удариха по-бедни нации.
Много от тях също са страни, които са допринесли малко за причиняването на климатичната криза и имат най-малко ресурси за реагиране. Те включват циклона Чидо, който опустоши островите Майот през декември и може да е убил повече от хиляда души. Тежка суша в Колумбия доведе до намаляване на части от река Амазонка с 90%, заплашвайки поминъка на местните народи, които разчитат на нея за храна и транспорт.
Горещите вълни засегнаха 33 милиона души в Бангладеш, като същевременно влошиха хуманитарната криза в Газа.
„Рачев&Радев” с право получават званието „Придворен доставчик”
Това е ден преди встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп
Максималните глоби варират от 3 500 до 10 млн. евро плюс до 10% от годишния оборот