Ценови войни: Най-богатият човек в Китай критикува платформите за онлайн пазаруване и правителството

Свят

За китайските бизнесмени е много необичайно да отправят публични нападки към правителството

 

Най-богатият човек в Китай се нахвърли върху платформите за онлайн пазаруване, обвинявайки ги, че са започнали ценови войни, които са нанесли щети на редица компании и индустрии, докато страната се бори с икономическия спад, пише CNN. 

В изключително редки изказвания, които до голяма степен бяха цензурирани от държавните медии, Чжун Шаншан, основател на компанията за напитки Nongfu Springs, също взе на прицел китайското правителство, заявявайки, че то е „небрежно“, тъй като не е успяло да предотврати тенденцията за намаляване на цените.

За китайските бизнесмени е много необичайно да отправят публични нападки към правителството, а тези, които са го правили, често са се сблъсквали с последици. 

По време на посещение в окръг в Източен Китай Чжун бе цитиран да взема на прицел Pinduoduo, критикувайки популярния сайт за електронна търговия, собственост на PDD Holdings, че вреди на бизнеса. 

 

„Интернет платформите сринаха (нашата) система за ценообразуване. По-специално, ценовата система на Pinduoduo нанесе голяма вреда на китайските марки и индустрии“, цитира думите му държавната медия The Paper. „Не става дума само за това, че лошите пари изтласкват добрите. Става дума за ориентация на (цялата) индустрия, а ценообразуването (се е превърнало) в ориентация на индустрията.“

През последните години Pinduoduo отбеляза огромен ръст, отчасти заради висококонкурентните си цени.

В по-нататъшни коментари от същата пресконференция, които не бяха широко отразени от държавните медии, Чжун обвини китайското правителство, че не прави повече за спиране на тенденцията. 

„Правителството не се е намесило в ориентацията на тази индустрия и мисля, че правителството е проявило небрежност при изпълнението на задълженията си“, добави той, според стенограмата, публикувана от Sina Technology и в множество видеоклипове, споделени от новинарски сайтове.

Потребители, които се опитват да пестят

След като съоснователят на Alibaba Джак Ма разкритикува китайските банки и финансови регулатори в реч през ноември 2020 г., Ant Group, финансов филиал на Alibaba, също основан от Ма, беше принуден да изтегли в последния момент своето IPO на стойност 37 млрд. долара. След това магнатът се оттегли от обществения живот, а Пекин започна ожесточена репресия срещу технологичния сектор.

Сред засегнатите фирми беше Pinduoduo, основана през 2015 г. от Колин Хуанг. Само на осем години стартъпът, който споделя собствеността си с Тему, успешно се възползва от промяната в моделите на потребление във втората по големина икономика в света.

Тъй като китайската икономика се забавя, а перспективите за работа се влошават, хората пестят пари за всичко - от хранителни стоки до електроника и автомобили. Отстъпки и специални оферти се предлагат от различни марки, включително от западни компании, които са насочени предимно към премиум пазарите. Въздействието е широкообхватно. 

 

Забележките на Жонг идват в края на една трудна за милиардера година. По-рано тази година той се сблъска с вълна от нападки от страна на националисти, които го обвиниха в липса на патриотизъм. Тази кампания удари цената на акциите на неговата компания за напитки и наруши продажбите ѝ.

Bloomberg съобщи, че кампанията е изтрила десетки милиарди от пазарната капитализация на Nongfu и през август е отнела мястото на Чжун на върха на списъка на богатите в Китай на Хуанг, който все още е акционер в основаната от него компания. Сега обаче Жонг отново е начело на класацията с нетно състояние от 52,2 млрд. долара според индекса на милиардерите на Bloomberg.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст